Japonya’da, sebze ve sütten sonra balıklara da radyasyon standardı

1
1064

Balık RadrasyonJaponya’nın İbaraki bölgesinde balıkçılar tarafından satılmak üzere avlanan balıklarda radyoaktif iyot -131 tespit edilmesi üzerine sebze ve sütten sonra deniz ürünlerine de radyasyon standartı getirildi.

Çin resmi Xinhua ajansındaki haberde, afet bölgesinde avlanan bir balıkta radyoaktif iyot tespit edilmesi üzerine deniz ürünlerine radyasyon standardı kararı alındığı bildirildi. Alınan karar çerçevesince maddi zarara uğrayacak olan afetzedelere ödenecek tazminatınsa 120 milyar dolar olacağı belirtildi.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano, “Santral çevresindeki 20 kilometrelik alanda sebze ve sütte uygulanan radyasyon standardı şimdi de deniz ürünleri için getirildi” dedi.

DEPREMDE ÖLÜ BİLANÇOSU ARTIYOR

Japonya’da, 11 Mart’ta yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide resmi ölü sayısı dün itibariyle 12 bin 431’e ulaştı. Kayıp sayısı halen 15 bin kişiden fazla ve akibetleri halen meçhul durumda.

Fukuşima Daiçi nükleer santralındaki aksiliklere ise her gün bir yenisi ekleniyor. Santralın işletmecisi Tokyo Elektrik Enerji Şirketi’nden (TEPCO), “2 numaralı reaktördeki çatlaktan denize sızan radyasyon oranı deniz suyunda kabul edilebilir miktarın 7.5 milyon katı çıktı. Bu numuneler çatlağın tespit edildiği cumartesi günü alınmıştı. Bugün ise bu oran 5 milyon kata indi” açıklaması geldi. (CİHAN)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın