Jet yakıtında kullanılacak

0
841
Jet yakıtında kullanılacak

Türkiye’de ilk defa deneme üretimi yapılan ketencik bitkisi jet yakıtlarında kullanılacak.

Uçaklarda yakıt ham maddesi olarak kullanımı konusunda yapılan testlerde başarılı sonuçların alındığı ketencik bitkisinin Türkiye’deki ilk deneme üretiminin yapıldığı Selçuk Üniversitesinde (SÜ) başarılı sonuçlar alındı.

Advertisement

Çalışmalar kapsamında Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok yem bankasından getirilen 45 çeşitle bu çalışmaya başlandı.

En kurak şartlara adapte olabilen, vejetasyon süresi de en kısa olan ketencik bitkisi rakımı 0’dan 2 bin metreye kadar olan yerlerde rahatlıkla yetiştirilebiliyor.

Söz konusu üretiminin arttırılması halinde üreticiyi, sanayiciyi, yatırımcıyı, hava yollarını, hatta hava güçlerini de tatmin edecek noktada bir maddi katkısı sağlaması bekleniyor.

Konya Selçuk Üniversitesi’nden uzamanlara göre birkaç yıl içinde bu ürünün çiftçilere tohumluk olarak dağıtılmak üzere üretilebileceği düşünülüyor. Özellikle kırsal kesimde, doğu bölgelerimizde ve vejetasyonu (bitki türleri topluluğu) kısa olan bölgelerimizde üretilmesi sağlanacak.

Söz konusu bitkinin 1 milyon hektar alanda üretilmesi halinde 400 ile 500 bin ton biyojet yakıtı elde edilebilecek. Bunun da maddi karşılığı en az 2 milyar lira civarında olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın