Kabinede revizyon! Yeni Tarım Bakanı Fakıbaba kimdir?

0
706
Kabinede revizyon! Yeni Tarım Bakanı Fakıbaba kimdir?

Kabinede bugün gerçekleşen değişikliklerin ardından Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevinden ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. Tarım Bakanı ise Ahmet Eşref Fakıbaba oldu.

Hükümette bir süredir beklenen kabine değişikliği bugün gerçekleşti. Kabineye 5 yeni bakan girerken Faruk Çelik ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini Yeni Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretti.

Faruk Çelik 20 ay görev yaptı

24 Kasım 2015’te kurulan 64. Hükümette Kutbettin Arzu’nun yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak atanan Faruk Çelik, böylece iki farklı hükümette toplam 20 aylık bir sürenin ardından görevden ayrılmış oldu.

Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Yeni Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba siyasi yaşamında ilk kez bakanlık görevini üstleniyor. Kamuoyunun özellikle geçmişte Şanlıurfa Belediye Başkanlığı göreviyle tanıdığı Fakıbaba, 2015 Genel Seçimlerinde AKP Şanlıurfa milletvekili olarak TBMM’ye girmişti.

Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

1951 Şanlıurfa-Birecik doğumlu Ahmet Eşref Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1982 yılında genel cerrahi uzmanlığını tamamlayan Fakıbaba, uzun yıllar tıp alanında hizmet verdikten sonra 2004 yılında siyasete atıldı ve Şanlıurfa Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Fakıbaba, bağımsız aday olarak girdiği 2009 Yerel Seçimleri’ni de kazanarak 2015’e kadar bu görevde kalmıştı. Fakıbaba kabine değişikliğinin ardından yaptığı ilk açıklamada, “Sürpriz oldu. Önemli olan bakanlığın hakkını verebilmek” yorumunu yaptı.

En uzun görev yapan bakan Eker

Bu değişiklikle Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. tarım bakanı oldu. 2005 yılından itibaren 2015 yılındaki geçici hükümete kadar bu görevde kalan Mehmet Mehdi Eker en uzun süre Tarım Bakanlığı görevi yapan kişi olma unvanını taşıyor.

Hakkında Detay

Birecik Lisesini başarıyla tamamlayıp, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1975 yılında mezun oldu. 1982 yılında İstanbul Taksim ilkyardım hastanesinde genel cerrahi uzmanlığını tamamladı. Aynı yıl Iğdır Devlet Hastanesinde göreve başladı. 2 yıl Başhekimlik yaptıktan sonra 1984 yılında Birecik Devlet Hastanesine geçiş yaptı. 1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesine tayin oldu. 1994-2004 yılları arasında 11 yıllık Başhekimlik hizmetinin ardından 28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AKP’den belediye başkanlığına aday oldu ve kazandı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise bağımsız aday oldu ve yine kazandı[3]. Sonra’dan Saadet Partisi’ne katılmış ancak Numan Kurtulmuş’un parti’den ayrılış nedenini göstererek parti’den istifa etmiştir[4]. 2015 milletvekili genel seçimlerinde Şanlıurfa milletvekili seçilmiştir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: http://www.tarlasera.com/haber-11251-kabinede-revizyon!-yeni-bakan-fakibaba-kimdir?

Bir Cevap Yazın