Kadın Çiftçiler 40 Bin Lira İçin Yarışacak

0
1150

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2004 Yılından Beri Düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ Bilgi ve Proje Yarışması İl Temsilcisi Başvurularının Başladığı Bildirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2004 yılından beri düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ bilgi ve proje yarışması il temsilcisi başvurularının başladığı bildirildi. 

Türkiye kapsamında 9 bölgenin katılacağı yarışmada, bölgelere ait illerde seçilecek kadın çiftçiler yarışarak bölge birincisini seçecek. Bölge birincisi ise final yarışmasına katılmaya hak kazanacak.

Proje sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Ülkü Ermetin, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, yarışma kapsamında il temsilcisi seçimi için başvuruların başladığını söyledi.

18 yaşını doldurmuş kadın çiftçilerin yarışmaya bireysel olarak katılabileceklerini vurgulayan Ermetin, yarışmanın, kadın çiftçilere girişimcilik ruhu kazandırılmasında etkili olacağını ifade etti.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin, köy, belde, veya ilçelerde ikamet eden kişilerden seçileceğini dile getiren Ermetin, şunları kaydetti:

‘Katılımcıların en fazla lise mezunu olması, herhangi bir yüksek öğrenimde kaydı bulunmaması gerekiyor. Çiftçilikle uğraşan yarışmacıların kendisi, eşi ya da babasına ait ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ (ÇKS) ya da ‘Veteriner Bilgi Sistemi’ (TÜRK-VET) belgelerinin olması gerekiyor. Bölge yarışları 5 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.’

-PROJE BİRİNCİSİ 40 BİN LİRA ÖDÜL KAZANACAK-

Ermetin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2004 yılından bu güne devam ettirdiği yarışmaya katılacak bayan çiftçilerin tarım, hayvancılık ve ev ekonomisi gibi konularda yarışacağını belirtti.

Final öncesi bölge yarışmasında birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye ise bin lira ödül verileceğini bildiren Ermetin, ‘Erzurum’daki Türkiye finalinde birinci olan yarışmacıya 5 bin, ikinci olan yarışmacıya 4 bin, üçüncüye ise 3 bin lira ödül verilecek. Diğer yarışmacılara ise 500 lira ödül verilecek. Birinci gelen projeye de Mali destek amaçlı 40 bin lira proje birinciliği ödülü verilecek’ diye konuştu.

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın