Kadın Çiftçilere Özel ‘Sera Projesi’

0
949
Kadın Çiftçilere Özel ‘Sera Projesi’

Eskişehir Tepebaşı Kaymakamlığı, Tepebaşı Ziraat Odası ve Tepebaşı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından geliştirilen ‘Sera Projesi’ kapsamında, kadın çiftçilerin üretimlerini hem kolaylaştırmak hem de artırmak hedefleniyor.
Proje kapsamında Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası ve Yeşil Sakarya Yaş Sebze ve Meyve Üreticileri Birliği’ne bağlı olarak üretim yapan ve ‘İyi Tarım Uygulamaları Kursu’na katılarak sertifika almaya hak kazanan kadın çiftçiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ programında önce il, daha sonra ise Türkiye birincisi seçilen Reyhan Gümüş’ün ‘İstiridye Mantarı Tesisi’ni gezerek tesis ve mantarın üretim koşulları hakkında bilgi aldı.

Proje kapsamında serada üretim yapmaya teşvik edilen kadın çiftçiler, daha sonra Tepebaşı Kaymakamı Mustafa Ünaldı’yı ziyaret etti. Sera üretimi konusunda Ünaldı’dan destek talep eden kadın çiftçiler, üretimde yaşadıkları sorunları dile getirdi. Sera üretiminin işlerini kolaylaştıracağını ve daha hızlı üretime sebep olacağına değinen kadın çiftçiler, Ünaldı’dan Tepebaşı Kaymakamlığı’nın sera üretimine destek olacağının sözünü aldılar.

Proje kapsamında, Sakintepe bölgesinde yaklaşık 7 aylık olan üretim sezonunun 10 aya, 4 çeşit olan üretimin ise 5’e çıkarılmasının amaçlandığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın