Kadirli’de ormana 500 adet kuş yuvası

0
1453
ağaçta kuş yuvası

Kadirli ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğünce “Kuşların da Yuvası Olsun” Projesi kapsamında ormanlık alanda ağaçlara 500 adet kuş yuvası yerleştirildi.

ağaçta kuş yuvası

Orman İşletme Müdürü Ferdi Özer, yaptığı açıklamada, “Kuşların da Yuvası Olsun” projesi ile Değirmendere köyünde ormanlık alana biyolojik mücadele amaçlı 500 kuş yuvası bırakılacağını söyledi.

Özer, kuşların çiftleşme mevsimi göz önüne alınarak hazırlanan proje kapsamında ağaçlara yerleştirilen kuş yuvalarının zararlı böcekle beslenen yaban kuşlarının sayısının artmasına katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Orman İşletme Müdürlüğü olarak her canlı gibi kuşların da sıcak bir yuvası olmasını istedik. Projemiz aynı zamanda ormandaki zararlı böceklerle biyolojik mücadele amacını da taşıyor. Ne yazık ki ülkemizde düzensiz olarak yapılan avcılık nedeniyle orman kuşlarının sayısının giderek azaldığını görüyoruz. En ekonomik ve doğaya zarar vermeyen mücadele biyolojik olandır.”

Projede görev alan Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri, soğuk ve kara rağmen tek tek ağaçlara tırmanarak 500 ahşap kuş yuvasını ağaçların dallarına yerleştirdi.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın