Kahve içerken dikkat!

0
1010
kahve-icerken-dikkat

Türklerin ayrandan sonra en önemsedikleri içeceklerin arasında yer alan ve bir fincanın 40 yıl hatırı olan kahve severlere hekimlerden kötü haber geldi. Özellikle yemekten hemen sonra kahvenin tüketilmesi, kandaki demir oranını düşürüyor.

Kafeinli içecekler arasında en sık tüketilenlerden birinin kahve olduğunu belirten ve kahveyi yemekten hemen sonra tüketmenin demir emilimini olumsuz yönde etkilediğini belirten Dr. Fevzi Özgönül “Demir insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok önemli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınmasından, DNA, RNA ve protein sentezi gibi bir çok yaşam için önemli olan enzimin yapım aşamasında görev almaktadır. Bu nedenle demir eksikliği, özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, ergenlik çağında ve kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği halsizlik, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk saç dökülmesi, tırnaklarda çatlamalar ve buna benzer bir çok rahatsızlığa sebebiyet verir.

HER 3 KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur. Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, vejetaryen diyet ile beslenenlerde daha sık eksiklik görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her 3 kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikayeti görülmektedir. Vücudumuzun demir ihtiyacını karşılamada kullanılan en önemli kaynaklar sırasıyla, et, karaciğer, yumurta, pekmez, kuru meyveler ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Demir ihtiyacını en iyi seviyede karşılayacak olan besin karaciğerdir. Yemeklerde içilen çay besinden alınan demirin emilimini azaltır. Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddeler, demir emilimini yarı yarıya azaltır. Bu nedenle yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın