Kahve karaciğere iyi geliyor

0
872
Kahve-karacigere-iyi-geliyor

Uzmanlar, günde bir fincan kahve içmenin karaciğer yağlanmasını azalttığını söylüyor.

İSTANBUL – Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, günde bir fincan kahve içmenin karaciğer yağlanmasını azalttığını, araştırmalarla özellikle bir fincan kahvenin faydasının kanıtlandığını belirtti.

Advertisement

Acıbadem Sağlık Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada, karaciğer yağlanmasının tüm dünyada hızla artan bir sorun olduğuna işaret edilerek, Türkiye’de her 4 erişkinden birinde karaciğer yağlanmasının görüldüğü ifade edildi.

Karaciğerdeki fazla yağın, insan vücudu için hayati önem taşıyan bazı enzimlerin üretilmesini ve gerekli dağılımın yapılmasını engellediği için bazı ciddi hastalıklara zemin hazırladığı belirtilen açıklamada, “Oysa, yağlanma sorununu basit önlemlerle gidermek mümkün. Kilo vermek bu önlemlerin başında geliyor. Kişinin mevcut kilosunda yüzde 5 azalma sağlandığında, karaciğer yağlanması gerilemeye başlayabiliyor. Günde bir fincan kahve içmek de karaciğer yağlanmasını azaltıyor” bilgisi verildi.

Karaciğer, eski formuna kavuşabiliyor

Obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklarla yakından ilişkili olan karaciğer yağlanmasına çözüm olabilecek etkin bir tedavi yöntemi henüz yok. Bu noktada en etkili tedavi kişinin sağlıklı beslenmesinde ve fazla kilolarından kurtulmasında yatıyor. Karaciğer yağlanması olan bir kişi, mevcut kilosunda yüzde 5 azalma sağlayabilirse karaciğer yağlanması gerilemeye başlayabiliyor. Yenilenme özelliğine sahip olan karaciğer, dikkat edildiğinde bu özelliği sayesinde eski formuna kavuşabiliyor”

Şok diyetlerden kaçının

Karaciğer yağlanmasının kalbi yorduğuna dikkati çeken Değertekin, karaciğere zarar veren alışkanlıklardan uzak durulması gerektiği ve karaciğer yağlanmasına karşı sağlıklı beslenilmesi gerektiğini kaydetti.

Değertekin, şok diyetlerden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunarak, karaciğer yağlanmasına karşı kahvenin faydalarını şöyle özetledi:

“Kafein, karaciğer yağlanmasına çok iyi geliyor ve iltihabı azaltıyor. Günde bir fincan kahve içenlerin daha az karaciğer yağlanması gösterdiği bir gerçek. Bu konuyla ilgili yapılmış geniş toplumsal çalışmalarda, her gün kahve içenlerde içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülüyor. Hatta kronik Hepatit C enfeksiyonu, alkole bağlı karaciğer hastalığı olanlarda da kahve içmenin, karaciğer hasarını azalttığı tespit edildi”

haber365

Bir Cevap Yazın