Kainatın sırrı ’su’da

0
1017
Kainatin-sirri-suda

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, “Su, kainatta başka hiçbir maddede olmayan bir özelliğe sahiptir. Su içinde sakladığı bu özellikle kainatın sırrını bünyesinde barındırıyor” dedi.

OMÜ İlahiyat Fakültesi tarafından “Su ve İnsan” başlıklı konferans düzenlendi. Konuşmacı olarak Ziraat Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Demir’in davet edildiği konferansa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“SU, KAİNATTA BAŞKA HİÇBİR MADDEDE OLMAYAN BİR ÖZELLİĞE SAHİPTİR”

Konuşmasına suyun önemini vurgulayarak başlayan Prof. Dr. Yusuf Demir, “Su neden önemli? Bizi yaratan suyu neden yarattı? Bugün bu soruya cevap vermeyi amaçlıyoruz. Yaşadığımız çevrenin yegane sahibi Allah’tır. Onu korumak biz ümmetinin vazifesidir. 1400 yıldır çevreci olan bir ümmetiz. Su hakikaten bizim halen yapısını tam olarak bilmediğimiz olağanüstü özellikler taşımaktadır. Su, kainatta başka hiçbir maddede olmayan bir özelliğe sahiptir. Su ısındıkça ve soğudukça hafiflemektedir. Bu özellik olmasa sular derinden donmaya başlardı ve eğer ısındıkça hafiflemeseydi hava olayları gerçekleşmezdi. Dolayısıyla su içinde sakladığı bu özellikle kainatın sırrını bünyesinde barındırıyor. Kâinattaki bütün canlıların ana taşıyıcısı, öğesi de sudur” diye konuştu.

“FAYDALI BESİNLERİN EN ÇOK BULUNDUĞU SU ‘ZEMZEM’ SUYUDUR”

Demir, “Su insan hayatı için vazgeçilmezdir, zaten suyun canlı vücudunun büyük bölümünü oluşturduğunu biliyoruz. Suyun içerisinde insana faydalı besinler de mevcuttur. Bu faydalı besinlerin yapılan araştırmalarda en çok bulunduğu suyun Zemzem suyu olduğu açıklanmıştır” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin dünyadaki su kullanımına değinen Demir şöyle devam etti: “Dünyada su fakiri ve zengini olgusu var. Şu an bizim ülkemizde 112 metreküp su vardır. Buna rağmen ülkemiz su fakiri bir ülkedir. Kişi başına düşen su miktarı gün geçtikçe azalacaktır. Peki, bu suyun hepsini doğru kullanıyor muyuz? Ülkemizde yaklaşık 19 milyar metreküp suyu tarımda yanlış sulama nedeniyle heba ediyoruz. Bu yüzden tarımda ciddi adımlar atıp önlemlerimizi almalıyız.”

“BU GİDİŞLE TORUNLARIMIZA SU BIRAKMAYACAĞIZ”

Bir diğer problemin su kirliliği olduğunu söyleyen Prof. Demir sözlerini şöyle tamamladı: “Her alanda suyu kirletiyoruz ve bunun sonucunda çevre ile ilgili problemler yaşıyoruz. Her gün yaklaşık 6 bin çocuk temiz olmayan su içmeye bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Biz Müslümanlar bu konuya nasıl bakmamız gerektiğini anlamalıyız. Bu gidişle torunlarımıza su bırakmayacağız. Bu yüzden evlerimizde, tarımda, sanayimizde su kullanımına dikkat etmeli, suyu tedbirli kullanarak gelecek kuşaklara miras bırakmalıyız. Madem Allah’ın yeryüzündeki halifeleriyiz, bu konuda herkesten çok biz sorumluyuz.”

Konferans soru-cevap bölümünün ardından İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker’in, Prof. Dr. Yusuf Demir’e hediye takdimiyle sona erdi.

haber365

Bir Cevap Yazın