Kaman cevizi büyük ilgi görüyor

0
1311
Kaman cevizi büyük ilgi görüyor
Kaman cevizi büyük ilgi görüyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Ceviz Eylem Planı’nı açıkladığı Kırşehir’in Kaman ilçesinde, artan ilgi nedeniyle yeni ceviz bahçeleri kuruluyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Ceviz Eylem Planı’nı açıkladığı Kırşehir’in Kaman ilçesinde, artan ilgi nedeniyle yeni ceviz bahçeleri kuruluyor. Cevizi “Kaman-1” adıyla tescilli Kaman’da, Kırşehir dışından da birçok kişi ve kurum ceviz bahçesi oluşturmak için arazi satın alıyor.

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakan Eroğlu’na teşekkür ederek, geçen yıl Ceviz Eylem Planı’nın ilçede açıklanmasıyla ilçenin ceviz yetiştirmek isteyenlerin ilgisini çekmeye başladığını söyledi.

Türkiye’nin birçok yerinden Kırşehir merkez ve ilçelerinde arazi almak için talepte bulunanlar olduğunu ifade eden Talu, “Çok sayıda iş adamı Kaman’da ceviz bahçesi kurmak için arazi arıyor. 2-3 bin dönümlük arazi isteyenler var. Biz onlara 100 dönüm, 200 dönümlük yer gösterebiliyoruz. En son Gaziantepli bir girişimci Yenice’ye 300 dönümlük ceviz bahçesi kurdu. Türkiye’nin her yerinden talep var. Arazi konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Oluşan bu büyük talebin karşılanabilmesi için Kırşehir Valiliğinin desteğiyle “Kaman-1” ceviz fidanlarının yetiştirilip satılacağı seraların kurulmasına çalışıldığını anlatan Talu, şunları kaydetti:
“Bölgede yıllık bin ton üretim yapılıyor. Şu anda 8 bin dönüm kapama ceviz bahçemiz var ama yeterli değil. Valilik izin verirse dağ, taş, mera olan yerler ceviz bahçesine dönüşecek. Ceviz bahçeleri çoğalırsa Kaman’da çok ciddi bir sektör oluşacak. Şimdiden, cevizin kolonyası, reçeli, ezmesi ve pekmezi yapılıyor. Kaman’daki işsizlik sorunu da cevizle birlikte çözülecek.”

Ceviz fidanı üretimi için sera kuruldu Kaman Ceviz Fidanı Üreticileri Kooperatifi üyesi Arif Göçmen de ceviz bahçelerinin çoğalmasıyla fidan talebini de arttığını söyledi. Göçmen, üreticiler olarak kooperatif kurduklarını, ilçe merkezinde de oluşturulan bir seranın fidan üretimine başladığını kaydetti.

haber365

Bir Cevap Yazın