Kamkat’ın kilosu 50 lira

0
1116
Kamkat'ın kilosu 50 lira

Mersin’in Silifke ilçesinde ‘minyatür portakal’ olarak bilinen ve genellikle ev ve iş yerlerinde saksıda süs bitkisi olarak yetiştirilen kamkat üretimi giderek yaygınlaşıyor. Kabuğu ile beraber yenilen tek narenciye çeşidi olan kamkat, yurt içinde kilogramı 50 – 60 liradan, yurt dışında ise 150 liradan alıcı buluyor.

İlk yıllarda deneme amaçlı dikimini yaptığı kamkat meyvesinin şu anda üretimini yaptığını kaydeden Arslan Eyce, “Tek bir ağaç dikerek başladığı bu meyveden şu anda 250 fidan diktim. Bu fidanlardan da beklediğimden daha fazla verim aldım. ilk yıl 250 kilo ürün alırken on yıl sonra bugün 1 ila 2 ton arasında kamkat meyvesi hasad etmeyi umuyorum.” dedi.

Gribin düşmanı olarak ifade edilen kamkata her geçen gün rağbetin arttığını belirten üretici Arslan Eyce, yediveren özelliği taşıyan meyvenin kilosunun 50 ila 60 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını kaydetti.

Kamkatın geçtiğimiz yıl, özellikle iç piyasadan yoğun talep gördüğünü belirten Eyce, bu yıl kilosunun 50 ila 60 lira arasında sattıklarını ve küçük kaselerde ambalajladıkları kamkat meyvesini yurt içi pazarına sunduklarını söyledi.

Kaynal: TRT Haber

Bir Cevap Yazın