Kanatlı eti ihracatı yüzde 21 arttı

0
1243
kanatli-eti-ihracati-yuzde-21-artti

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, geçen yıl ülke ihracatının yerinde saydığını, buna rağmen kanatlı eti ihracatının yüzde 21,2 arttığını ifade etti. Koca’nın açıklamasına göre 2012’de 326 bin ton olan kanatlı eti ihracatı 396 bin tona ulaşarak ülkeye 656 milyon dolar döviz girdisi sağladı.

Koca, yaptığı açıklamada beyaz etin en fazla Irak’a ihraç edildiğini, bu ülkeyi Suriye, Libya ve Gürcistan’ın izlediğini anlattı.

Türkiye’de piliç eti üretiminin 2013 yılında 1,7 milyon tonun üzerine çıktığını dile getiren Koca,”İhracatımızın 42 bin tonu tavuk ayağı, 24 bin tonu ise işlenmiş kanatlı ürünleridir. İhracat artışına bağlı az miktarda da olsa kişi başı tüketimde bir miktar gerileme söz konusu oldu. 2013 yılında toplam ihracat yerinde sayarken, kanatlı eti ihracatı yüzde 21,2 arttı. 2012’de 326 bin ton olan ihracat, 396 bin tona ulaşarak 656 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Bu gerileme 2014 yılında giderilecektir” şeklinde konuştu.

Koca, kırmızı et fiyatlarının düşmesi ve canlı hayvan ithal edilmesinin beyaz et fiyatlarını olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, sektör temsilcilerinin ithal kırmızı ete karşı olduğunu söyledi.

“Bu Yıl Yem Fiyatları, Enflasyonun Çok Üzerinde Artış Gösterdi”

Beyaz et üretimiyle ilgili bazı kişilerin bilgi kirliliğine neden olduğunu ileri süren Koca, bu nedenle tüketicilerin beyaz etten uzak durduğunu kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla Sağlık Bakanlığı’nın tarafsız bilim kurulu oluşturarak, spekülasyonların önüne geçmesi gerektiğini vurgulayan Koca, “Bu yıl yem fiyatları, enflasyonun çok üzerinde artış gösterdi. Bu, kontrolümüzde değil. Dünyadaki trendle de alâkalı. ‘Ham madde fiyatları düşürülsün, yem daha karlı hale getirilsin’ diyemiyoruz. Bu, bir sorun ama enerjiyle ilgili tedbir mutlaka alınabilir. Üretici kümeslere enerjiyi eskiden daha indirimli alırken, şimdi normal sanayinin üstünde para öder duruma geldi. Bunlar dikkate alınarak düzeltilebilir” ifadesini kullandı.

haber365

Bir Cevap Yazın