Kanser: Bilim insanları şekerin hastalıkta yeni rolünü keşfetti

0
796
Bilim insanları şekerin kanser gelişimiyle bağlantısında yeni bir keşif gerçekleştirdi

Belçika’daki bilim adamları, şekerin kanser hastalığını nasıl etkilediğini anlamanın uzun bir yolunu bulan yeni bir keşif gerçekleştirdi.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir makalede, bir yaşam bilimleri araştırma enstitüsü olan VIB’den ve Brüksel’deki Vrije Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir bileşiğin agresif kanser hücrelerini uyardığını ve daha hızlı büyümelerine yardımcı olduğunu buldu.

VIB ile bir mikrobiyolog olan Johan Thevelein’in yaptığı bu araştırma, bilim insanlarının kanser hücrelerinin enerji için şekeri hızla parçalayıp daha fazla büyümek için harekete geçirdiği bilinen Warburg etkisi üzerine kurulmuştur.

Thevelein, “Kanser hücreleri normal hücrelere göre daha hızlı çoğalıyor ve daha fazla enerji istiyorlar, bu yüzden hızlı şeker parçalanmalarına ihtiyaç duyuyorlar” dedi. “Moleküler bir bağlantı bulduk: şeker yolunda, kansere neden olan bir protein olan Ras’ın doğrudan aktivatörü olarak işlev gören bir ara bileşik var. Bulgumuz, Ras proteininin şeker parçalanmasını harekete geçirdiği ve aşırı aktif şeker parçalanmasının Ras proteinini uyardığı kısır döngüyü ortaya koyuyor “dedi.

Temelde şeker ile kanser hücrelerinin agresifliği arasında direkt bir bağlantı var. Fakat bu, diyetinizden şekeri kesmezseniz kanserden kurtulmayacağınız anlamına gelmez.

Thevelein, “Bu etkinin sağlıklı insanlarda gerçekleştiği hakkında hiçbir kanıtımız yok” diyerek ne de bu araştırmanın şekerin kansere neden olacağı sonucuna varmadığını belirtti. Daha ziyade, kanser hastalarının glikoz ve fruktoz gibi şekerleri vücut tarafından çabucak parçalanmasını önlemek için yararlı olabilir.

“Kanser tedavisi sırasında şeker alımının azaltılması, sistemin kanseri atlatmasına yardımcı olabilir ve kanser hücrelerini [şekerle] her zaman aktive edildiyse, öldürmek zor olduğu için kemoterapi eylemini kolaylaştırabilir” diyor. “Kanser hücrelerine şeker vermek, saldırganlıklarını artırmak için daha büyük bir risk taşır” dedi.

Nişastalar, vücutta parçalanmaları daha uzun sürdükleri ve kanser hücrelerini besleme olasılığı daha düşük olduğu için kanserli insanlar için daha akıllıca bir gıda seçimi olacaktır.

Canadian Cancer Society, kanserli insanlara, özellikle vücutta enerji istediğinde çeşitli gıdaları içeren dengeli bir diyet yemelerini öneriyor. Kalori ve protein bakımından zengin olan sağlıklı bir diyet enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve vücudun tedaviden kurtulmasına yardımcı olabilir.

Tedavi görenlerin daha küçük ve daha sık yemek yemesi ve peynir, yumurta, fındık, tohum ve et gibi daha fazla proteini tüketmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın