kantaron yağıyla para kazanıyorlar

0
1199
sari kantaron yagıyla para kazaniyorlar

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, yıllardır yaşlıların hazırlayıp kullandığı kantron yağı pek çok işletmeye gelir kapısı oldu.

Büyük bir özenle hazırlanan kantron yağı pek çok zeytinyağı satış yerinin vitrinini süslerden müşterisi de her geçen arıyor. Yıllardır yara ve yanık ilacı olarak bilinen kantron yağı bu günlerde çok sayıda vatandaşa ekmek kapısı oldu. İçine kantron bitkisi konan zeytinyağlarının cam kavanozlar içinde güneşte 40-45 gün bekletildikten sonra süzülmesiyle elde edilen kantron yağının faydaları saymakla bitmiyor. Kantron yağı arayanların her geçen gün arttığını bildiren Zeytinyağı İşletmesi mağaza sorumlusu Ümmühan Bozkurt, “Kantron yağı çok faydalı bir şey. Sürekli müşterilerimiz tarafından aranılan bir ürün. Çok uzun zamandan beri zaten eskiden hani annelerimizin anneannelerimizin yaptığı ilaç olarak bilinir. Prostat hastalığı mide hastalıkları, yanıklara, bir çok rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Bizde çok uzun zamandan beri yapıp bu ürünü sunuyoruz. Yerli yabancı müşterilerimizde zaten sürekli arıyor soruyorlar. Çok fazla satışı olan ürün” dedi.
Gıda Mühendisi Kazım Karabıyık da, “Haziran Temmuz ayında açan çiçekleriyle birlikte yemeklik zeytinyağının içersine kantron yağının çiçeklerini koyuyoruz. Bunları 40-45 gün güneşte bekletiyoruz. Daha sonra bu kıp kırmızı rengini alıyor. Bu hazırladığımız kantron yağını süzdükten sonra ambalajlıyoruz. Şifalı olan bu kantron yağı hücre yenileyici yapısıyla birlikte içilebilir yağdan yapıldığı için mide yaralarına da iyi gelmektedir. Zeytinyağının mucizevi faydalarıyla kantron çiçeğinin birleşmesiyle çok daha şifalı bir yağ elde etmekteyiz. Bunu da yaralara berelere, morluklara kullanabiliyor. Damar büzücü ve hücre yenileyici etkisinden dolayı, her yerde kullanılması müsaittir ve kullanılabilir” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın