KANTİNCİLERE HİJYEN VE SAĞLIK SEMİNERİ

0
1022
KANTİNCİLERE HİJYEN VE SAĞLIK SEMİNERİ
KANTİNCİLERE HİJYEN VE SAĞLIK SEMİNERİ

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Hastanesi tarafından okullarda bulunan kantinlerde görev yapan kantincilere ve öğretmenlere bilgilendirme semineri verildi.

İlçe Hastanesi toplantı salonunda gerçekleşen seminere İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Erkan Özer, İlçe Hastanesi personelinden Ebe Behiye Demiral, kantinci ve öğretmenler katıldı.

Ebe Behiye Demiral, yaptığı sunumda kantinlerin pano ve duvarlarında dengeli beslenme ile ilgili bilgilendirici resim, broşür ve afiş bulundurulması gerektiğine dikkat çekerek,” Özellikle iş kıyafetleri temiz ve yedekli olmalı. Personel tüm hizmet aşamalarında eldiven, maske ve bone kullanmalı, çalışanların tırnaklarının kısa kesilmiş ve temiz olması, sakalsız olması, ellerde açık yara, kesik bulunmaması, eğer var ise su geçirmez bandaj ile iyice kapatılmış olması gerekir.” dedi.

Bulaşıkların mutlaka bulaşık makinesinde yıkanması gerektiğini belirten Demiral, kullanılan araç-gerecin temizliğinin sıkça ve hassasiyetle yapılması gerektiğinin altını çizerek,” Çocuklar okul günlerinde günün bir öğününü okul kantinlerinden karşılamaktadır. Çocuğun okul hayatına başlaması ile birlikte çocuklarda gıda seçiminde ailenin etkisi azalırken, çevrenin etkisi önem kazanmaya başlamaktadır. Arkadaşlık ve akran davranışları önemli çevresel etkenlerle şekillenmektedir. Çocukların alışverişinde sağlıklı ve doğru besinleri tercih etmelerinde beslenme bilincine sahip olmaları çok önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Ebe Demiral, ayrıca kantinlerin güvenliği, fiziki koşulların nasıl olması gerektiği, kantinlerde görülen yetersizlikler konularında bilgi verdi.

haber46

Bir Cevap Yazın