Kapalı Sulama Sistemiyle, Sudan Yüzde 30 Tasarruf Edilecek

0
1187

 sulama sistemiKapalı Sulama Sistemiyle, Sudan Yüzde 30 Tasarruf Edilecek

Devlet Su İşleri (DSİ) 8. Bölge Müdürü Mustafa Bahadır, Erzurum’da ilk kez borulu sulama şebekesini hayata geçireceklerini belirterek, bunun kapalı sistem olması nedeniyle Sudan en az yüzde 30 tasarruf sağlanacağını bildirdi.

Bahadır, yaptığı açıklamada, ilin güneybatısındaki Sakalıkesik Ovası’nda yer alan 114 bin 80 dekar tarım arazisinin, su tasarrufu sağlayan borularla sulanacağını belirtti.Sakalıkesik Ovası Sulamasının Palandöken Projesi’nin son ayağını teşkil ettiğini ifade eden Bahadır, “Proje dört üniteden müteşekkildir. Bunlar Palandöken Barajı, isale tüneli, isale hattı ve arıtma tesisi ile Sakalıkesik Ovası sulamasıdır. Erzurum’da içme suyu sağlayacak ve Sakalıkesik Ovası’nı sulayacak olan Palandöken Barajı 2005 yılında bitirilerek iletmeye alındı” dedi.

Barajdan içme suyu ile sulama suyunu verecek olan isale hattı tünelinin ise 2006 yılında bitirilerek, işletmeye alındığını vurgulayan Bahadır, içme suyu isale hattı ile arıtma tesisinin de Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında inşaatı bitirilerek işletmeye alındığın anımsattı. Projenin son ayağı olan Sakalıkesik Ovası Sulaması Projesinin ise 10 Aralık 2009 yılında ihalesinin yapıldığını anlatan Bahadır, şunları kaydetti: “12 Mayıs 2011 yılında Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla, Sakalıkesik Ovası sulaması inşaatının temelini atacağız. Burada, 5 bin 440 metre iletim hattı, 349 bin 920 metre borulu şebeke ile 55 bin 370 metre uzunluğundaki yatak tanzimi ve tahliye kanalı imalatı yapılacaktır. Sakalıkesik Ovası Sulaması İnşaatının işletmeye alınmasıyla Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı sekiz, Palandöken’de sekiz olmak üzere toplam on altı, köydeki 11 bin 408 hektar tarım arazileri sulanacaktır. ”  Sakalıkesik Ovası Sulamasının işletmeye alınmasıyla birlikte 2011 yılında 14 milyon 417 bin 818 lira net gelir sağlanacağını vurgulayan Bahadır, “Bu çalışmanın kapalı sistem olması dolayısıyla Erzurum’da ilk olacak. Böylece, su tasarrufu sağlayan borulu sulama şebekesinin ilimizde ilk örneğini gerçekleştireceğiz. Bu kapalı sistemle Sudan en az yüzde 30 tasarruf sağlayacağız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın