Kaptırmayız!

0
855
Kaptirmayiz!.

Mustafakemalpaşa ilçesinde asırlardır üretilen ve peynir tatlıları arasında en çok tüketilenlerden olan “Kemalpaşa tatlısı”, ustaların ellerinde birçok aşamadan geçtikten sonra Türk mutfaklarını süslüyor. Bu tatlının coğrafi işaret tescilini almak için harekete geçen ilçe yöneticileri, engelleri aşmaya çalışıyor.

Kemalpaşa tatlısı, yüzlerce yıl önce Mustafakemalpaşa’da bulundu. Eskiden küçük süthanelerde yapılan ve işletmeleri zamanla gelişen bu tatlının tüketimi ramazan aylarında artıyor.

Advertisement

Köylerden sabahları toplanan taze sütler, özel kazanlarda kaynatıldıktan sonra standart bir derecede soğutuluyor. Bunun ardından maya ünitesinden dökülen süt, mayalandıktan sonra peynir haline getiriliyor. Büyük bölümü sütten oluşan peynir makinelerden geçirilip kıyıldıktan sonra içine dökülen malzemelerle hamur halini alıyor. Gevrek durumuna gelen peynir, Kemalpaşa tatlısı adıyla ambalajlanarak satışa sunuluyor.

Türkiye’nin pek çok iline gönderilen bu damak tadı, isteğe bağlı olarak dondurmalı, kaymaklı, tahinli, pekmezli ya da sade tüketilebiliyor.

“Coğrafi işaret tescili”ni almaya çalışıyorlar

Çeyrek asırlık bir tatlı firmasının işletmecisi olan Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Dırakman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki üreticilerin, Kemalpaşa tatlısını layıkıyla ürettiğini söyledi.

Bu tatlının, ülke mutfaklarında hak ettiği yerde olmadığını belirten Dırakman, “Yöresel ürünlerin tescili konusundaki bazı eksikliklerden dolayı ürünümüzü tam anlamıyla tanıtamıyoruz” dedi.

Belediyenin, söz konusu ürün için coğrafi işaret çalışması başlattığı bilgisini veren Dırakman, buna ilçe dışından bir üreticinin itiraz ettiğini anlattı. Bunun üzerine konuya müdahil olduklarını dile getiren Dırakman, şöyle devam etti:

“20’ye yakın üreticimiz var. Türkiye’de bu tatlıyı sahiplenmek isteyenler var. Bunu korumak istedik ve coğrafi işaret tescilini odamız adına yaptırmak için harekete geçtik. Odamız adına yaptırmak istiyoruz çünkü uyguladığımız şekli, en doğrusudur. Diğer bölgelerdeki üreticiler tatlıya hiç peynir atmıyor. Bunu yiyen vatandaş tatlımızı böyle tanıyor ve kötü bir tat aldığı için bir daha denemek istemiyor. Kesinlikle bize has bir ürün olduğu için coğrafi işaret tescilini almamız lazım. Bu konudaki çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.”

haber724

Bir Cevap Yazın