Kar, fındıkta afet boyutunda hasara yol açtı

0
974
Kar, fındıkta afet boyutunda hasara yol açtı

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akbaşlı, “Dün gece etkili olan kar yağışı, Giresun ve yöresinde 2014 fındık ürününde afet boyutuna varan hasara yol açtı” dedi.

GİRESUN – Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akbaşlı, dün gece kar yağışıyla aşırı soğuk havanın etkili olduğunu söyledi.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle 2014 fındık ürününün ocak ayı itibarıyla “erken doğum” sürecine girdiğini belirten Akbaşlı, “Erken doğum sürecindeki fındık, şubat ve mart aylarında etkili olabilecek kar ve beraberindeki aşırı soğuklardan olumsuz etkilenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Korktuğumuz başımıza geldi. Dün gece etkili olan kar yağışı, Giresun ve yöresinde 2014 fındık ürününde afet boyutuna varan hasara yol açtı” diye konuştu.

Akbaşlı, bahçelerde yaptıkları gözlemler sonucu Giresun ve yöresindeki 50 rakımın üzerinde bulunan bahçelerdeki ürünlerde çok ciddi hasar oluştuğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Meteoroloji son bir haftadır Giresun’un da aralarında bulunduğu Doğu Karadeniz için yoğun kar yağışı uyarısı yapıyordu. Bölgede dün öğleden sonra kar yağışı başladı. Gece yağış etkisini artırdı. Yüksek kesimlerde sıfırın altında 8 dereceye kadar sıcaklık düştü. Korktuğumuz başımıza geldi. 2004’te yaşadığımız don afetinin aynısını yaşamaktayız. Bugün itibarıyla fındıklarımızda çok ciddi hasar oluştu. Fındıkların üzerinde donmalar mevcut. Yaprakları çektiğimizde kopmalar oluyor. Fındıkların üzeri tamamen donmuş.”

Akbaşlı, kar yağışının devam etmesi durumunda sadece ürünlerin değil, fındık dallarının da ciddi hasar göreceğine değinerek, “Fındık aşırı soğuktan etkilenince sadece bir yıl ürün alamayız. Kar daha da devam ederse bu sefer bahçelere zarar verecektir. Bundan sonraki süreçte yağacak kara dallarımız dayanamaz. Mahsul belki bir yıl olmaz ama dallarımız olmazsa 8 yıl sıkıntı çekeriz” ifadelerini kullandı.

“Fındık ürünü tamamen soğuktan etkilendi”

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Musa Keskin ise oda olarak kendilerinin yaptıkları ilk incelemelerde bahçelerde çok ciddi hasarın bulunduğunu söyledi.

Üreticiler olarak endişeli olduklarını vurgulayan Keskin, “Fındık ürünü tamamen soğuktan etkilendi. 2004 yılında da fındık ürünü aşırı soğuktan etkilenmişti. Aynı durumu bu yıl da yaşıyoruz. Tarım sigortası yaptıran üreticilerin ürünlerinde hasar oluşsa da sigorta sayesinde çok fazla bu durumdan etkilenmeyecek. Üreticilerimizi günlerce uyardık. Ürünlerini sigortalatmalarını istedik” dedi.

TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu da bahçelerde aşırı soğuktan kaynaklı hasar oluşup oluşmadığı hususunu belirlemek için incelemeler yapacaklarını, gelecek günlerde durumun tam olarak ortaya çıkacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın