Kar payı olarak inek dağıttılar

0
1321

inek– ERZİNCAN’IN REFAHİYE İLÇESİNE BAĞLI YURTBAŞI KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ KAR PAYI OLARAK ORTAKLARINA İNEK DAĞITTI…

ERZİNCAN (İHA) – Erzincan’ın Refahiye ilçesi Yurtbaşı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Erzincan’ın örnek tarımsal kalkınma kooperatifleri arasında ilk sırada yer alıyor.

2002 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 200 adet gebe güvenin dağıtıldığı kooperatif Can Köyler isimli markayı yaratarak, köyde üretilen sütü işleyerek çeşitli süt ürünlerini pazara sunuyor. Kooperatif binasında satış mağazası kuran kooperatif ürünlerini hem Erzincan’a hem de İstanbul’a pazarlıyor. Kooperatif yönetimi elde ettiği karla ortaklarına inek dağıtarak, daha çok süt üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kooperatif faaliyetleriyle dikkatleri üzerine çekmesini bildi. Hafta sonu yapılan organizasyonla ortaklarına kar payı yerine inek dağıtan kooperatif takdir topluyor. Düzenlenen organizasyona Refahiye Kaymakamı Mehmet Makas, Erzincan Tarım İl Müdürü Ali Lek, Refahiye İlçe Müdürlüğü yetkilileri ve kooperatif ortakları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Yurtbaşı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı, Zübeyir Durna, kooperatifin köyün kalkınması ve köyde hayvancılık sektörünün gelişmesine büyük katkı sağladığını söyleyerek, ürettikleri sütü işleyerek pazara sunduklarını ve elde edilen gelirle de inek alarak her ortağa birer adet ineği ücretsiz olarak verdiklerini dile getirdi. Sıfırdan başlayan ve bugün değeri milyona yaklaşan bir tesis ortaya koyduklarını kaydeden Durna, ürünlerinin beğeniyle tüketilmesinin kendilerini en çok sevindiren nokta olduğunu söyledi.

Toplantıda konuşan Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek, Tarım Bakanlığı’nın son yıllarda tarımsal kalkınma kooperatiflerine çok büyük destekler aktardığını söyledi. Erzincan’da bugüne kadar tarımsal kalkınma kooperatiflerine 5.486 adet gebe güvenin dağıtıldığını kaydeden İl Müdürü Lek, bu yatırımların Tarım Bakanlığı’na maliyetinin 20 milyon TL’yi aştığını söyledi. Yurtbaşı Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin örnek çalışmalara imza attığını vurgulayan Lek, kooperatifin özel sektörle mücadele edebilir düzeye ulaştığını vurguladı. Bölge hayvancılığının gelişmesi adına kooperatiflere verdikleri destekleri sürdüreceklerini kaydeden İl Müdürü Lek, çiftçilerin hayvancılıktan para kazanmasının kendilerini mutlu ettiğini, sektörün modern hayvancılık ilkelerine geçmesi durumunda kazancın katlanarak devam edeceğini söyledi.

Refahiye Kaymakamı Mehmet Makas ise, ilçede böyle örnek bir kooperatifin bulunmasının kendilerini mutlu ettiğini, Refahiye’de birlik ve beraberliğin simgelerinden birisi olan kooperatifin güçlerin birleştirilmesi ile nelerin ortaya konabileceğinin göstergesi olduğunu söyledi. Organizasyonda daha sonra kooperatif ortaklarına birer adet inek ücretsiz olarak dağıtıldı.

Bir Cevap Yazın