Karabük’te 60 Aileye 300 Arılı Kovan Verildi

0
1137

Karabük İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından 60 aileye 300 adet arılı kovan dağıtıldı.

İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü önünde bir tören düzenledi. Törende konuşan Tarım İl Müdürü Muhsin Temel, ildeki zengin coğrafi potansiyeli değerlendirerek kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan projelerle arılı kovan dağıtımı yapılarak istihdam sağlandığını belirtti.
Arı Yetiştiricileri Birliği kurulmasıyla arıcıların önemli faaliyetlerde bulunduğunu belirten Temel, birlik üyelerine, ana arı ve süzme bal desteği verdiklerini dile getirerek, ana arı başına 15 YTL, süzme balda ise kilogramda 60 ykr destek verdiklerini söyledi. Temel, yıllık bal üretimi miktarının artırılmasının yanısıra üreticilerin kaliteli bal üretmeleri, verimli çalışmaları ve örgütlenmeleri için de eğitim çalışmalarına ağırlık verildiğini söyledi.

Karabük Valisi Can Direkçi ise, il genelinde bin 200 arıcının bulunduğunu, 20 bin arılı kovan olmasına karşı, ilin coğrafi potansiyelinin 80 bin kovan besleyebilecek kapasitede olduğunu belirterek, arılı kovan sayısını artırmak için arıcılara destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Can Direkçi, Emniyet Müdürü Zekeriya Kahraman, 5’erli gruplar halinde numaralandırılan kovanların sahiplerinin belirlenmesi için kura çektiler. Kura çekimine daire amirleri de katılarak arıcı ailelerin kovanlarını belirledi.

 

KAYNAK : http://www.kentselhaber.com

Bir Cevap Yazın