Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor

0
19287
Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor
Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden bir grup araştırmacı, Norveç Somunu ile Karadeniz Alabalığı üzerinde yaptığı incelemede, iki balığın besin değerlerinin birbirine çok yakın olduğunu belirledi.

Norveç Somonu’na göre 3 kat daha ucuz olan Karadeniz Alabalığı’nın tanıtılmasıyla ihracata da katkı sağlayacağını belirten Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, ayrıca Türkiye’de 2018 yılında ilk kez balık yetiştiriciliğinin avcılığının önüne geçtiğine dikkat çekti.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Dinçer, Araştırma Görevlisi Dr. Alper Erdem ile yüksek lisans öğrencisi Başak Alkan, Norveç Somonu ile yerli bir tür olan Karadeniz Alabalığı besin değerleri açısından bir inceleme yaptı.

Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor
Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor

Karadeniz Alabalığı ‘nın Gücü Adına…

Türkiye’deki balık tüketimi ve ihracatının artması anlamında, Norveç Somonu’na göre üçte bir olan Karadeniz Alabalığı’nın önemine değinen Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, “2018 yılında avcılık miktarı 314 bin 94 ton iken, yetiştiricilik üretimi 314 bin 537 ton olarak istatistiklere girdi.

Türkiye’de geçen yıl yaklaşık toplam olarak su ürünleri üretimi 628 bin ton olarak açıklanmıştır. İlk kez balık yetiştiriciliği, avcılığın önüne geçti. Su ürünleri yetiştiricilik sektörü 2018 yılında 1 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirdi. Ülkemizin 2023 yılı hedefleri arasında bu rakamın 2 milyar dolara ulaşması var.

Alternatif türler üzerine yapılacak çalışmalar önümüzdeki yıllar için çok değerli olacaktır. Ayrıca yerli ürünümüz Karadeniz Alabalığı’nın gelecekte ihracatta önemli bir paya sahip olacağına inanıyorum” dedi.

Karadeniz Alabalığı’nın somona alternatif olduğunu dile getirip Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Dinçer, “Türkiye ağırlıklı olarak somon (Salmo salar) balıklarını Norveç’ten ithal etmektedir. Norveç’in yıllık üretimi 1 milyon 200 bin ton civarında ve her geçen gün artan değerlere sahiptir.

Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor
Karadeniz Alabalığı Norveç Somonu ile Yarışıyor

Ülkemiz ithalatı düşünüldüğünde ilk olarak 5 bin ton civarında başlayan miktar talebe göre her geçen gün artmaktadır. Somon balığının yetiştiriciliği ne yazık ki iklimsel şartlar dolayısı ile en uygun şartlara sahip denizimiz Karadeniz’de dahi başarılı sonuçlar vermemiştir. ‘Dere alabalığı” olarak bilinen Salmo trutta fario (Karadeniz Alabalığı),Türkiye’de başta Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu olmak üzere pek çok su kaynağında doğal olarak bulunmakta ve yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Norveç Somonu ile kıyaslandığında yüzde 50 daha az yağ oranına sahip fakat yakın protein değerleri içeren bir tatlı su balığıdır ve yetiştiricilik aşamasında deniz suyuna uyum sağlamaktadır” dedi. Doç. Dr. Dinçer, Norveç Somonu filetosunun kilogram fiyatının yaklaşık 100 TL olduğunu, yerli ürün olan Karadeniz Alabalığı’nın ise 35 TL olduğunu söyledi.

Yaptıkları çalışmalarda, Karadeniz Alabalığı’nın Norveç Somunu’na kesinlikle alternatif olabilecek değerlerde olduğunu kaydeden Araştırma Görevlisi Dr. Erdem, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili bilgi vererek, “Asla somon tercih etmeyin, demiyoruz fakat yerli ve milli bir balığımız olduğuna ve daha düşük fiyatla daha fazla tüketiminde somondan alabileceğiniz değerlere ulaşabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Sağlıklı nesillerin ve geleceğin hafta da en az iki kez balık tüketmekten geçtiğini hatırlatmakta yarar görüyoruz” diye konuştu.

(Ege Ajans)

Bir Cevap Yazın