Karadeniz Kalkanı Akdeniz’de Üretiliyor

0
839
kalkan yetiştiriciliği

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim Ve Eğitim Enstitüsü, Balık Çeşitlerini Geliştirmek ve Su Ürünleri Endüstrisini Desteklemek Amacıyla Proje Geliştirdi. Bu Kapsamda Trabzon Sümela Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nden 13 Bin Kalkan Yavrusu Getirilerek Yetiştirilmeye Başlandı.

Soğuk ve serin sularda yetişen kalkan balığı, Antalya’nın Demre İlçesi’nde yetiştirilmeye çalışılıyor.

Proje kapsamında Trabzon Sümela Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nden getirilen her biri 15 ile 20 gram ağırlığındaki 13 bin ‘kalkan’ yavrusu, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde özel bakım havuzlarına bırakıldı. Genelde sıcaklığın 18 derecenin altında olduğu soğuk sularda yaşayan kalkan balığı, su sıcaklığı 13 ile 20 derece arasında değişen havuzlarda besleniyor.

Beş kişilik bir ekip tarafından yürütülen ‘kalkan balığı yetiştiriciliği’ projesinde, yavruların 18 ile 22 ay arasında 1 kilogramın üstüne çıkması hedefleniyor. Proje boyunca, kalkan yavruları özel kültür yemlerle besleniyor. Uzmanlar bu dönem içinde kalkan yetiştiriciliği üzerine araştırmalar yapacak. Burada yetiştirilen 5 bin yavru belirli bir ağırlığın üzerine çıktıktan sonra kalkan üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Milas bölgesindeki özel balık üretimin çiftliklerine verilecek.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yılmaz EMRE, proje sayesinde Akdeniz’de sofralara bol bol kalkan geleceğini söyledi.

Kaynak: KanalVip.com.tr

Bir Cevap Yazın