Karadeniz’deki balık türleri yok oluyor

1
1357

Ukrayna Güney Denizler Biyoloji Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Yuri Tokarev, Karadeniz’de sadece 3 çeşit sanayi balık türü kaldığını ve önlem alınması gerektiğini söyledi.

Ukrayna Güney Denizler Biyoloji Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Yuri Tokarev, Karadeniz’de sadece 3 çeşit sanayi balık türü kaldığını ve önlem alınmaması halinde, Karadeniz’deki büyük balıkların tamamıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Tokarev, bu sonucu Karadeniz’de yaptıkları detaylı inceleme sonucu elde ettiklerini belirterek, “Büyük balıklar yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Küçük balıklar ise bunun aksine Karadeniz’de giderek artmakta” dedi.

Karadeniz’de eskiden mersin balığı, lüfer ve kefal bulunduğunu kaydeden Tokarev, “Şimdi ise Karadeniz uskumrusu bile yok. Karadeniz’deki balık stokunun yüzde 90’ını hamsi ve çaça türü küçük balıklar oluşturmakta” diye konuştu.

Balık çeşitlerinin azalmasına, Karadeniz’de son yıllarda artan doğal gaz ve petrol üretim tesislerini gösteren Tokarev, su üzerindeki yük ulaşımının artmasıyla sudaki berraklığın azaldığını ve güneş ışınlarının deniz altına rahat geçemediğini belirterek, “Bu nedenle, büyük balıklar, oksijen almak için Karadeniz sularını terk etmek zorunda kalıyor” dedi.

Tokarev, Türkiye’nin kanalizasyon sularını boğaza döktüğünü, bunun da balıkların yumurtlama için göçüne engel olduğunu belirterek, “Karadeniz kıyısında otellerin ve kampların bulunması iyi bir şey. Ancak otellerden önce atık su arıtma tesislerinin kurulması gerekiyor. Aksi halde bu durum gelecekte bir felakete dönüşebilir” ifadesini kullandı.

Haber Kaynağı: Haber7.Com – www.haber7.com

1 Yorum

Bir Cevap Yazın