Karadenizli arıcılar göç yolunda

0
872
Karadenizli arıcılar göç yolunda
Karadenizli arıcılar göç yolunda

Arıcılar, göç hazırlıklarını tamamlayarak başladıkları yayla yolculuğunu sürdürüyor. Arıcılar, bu yıl bal rekoltesinden oldukça umutlular.

Karadenizli arıcılar, göç hazırlıklarını tamamlayarak bu ayın ilk haftasında başladıkları yayla yolculuğuna devam ediyor.

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın, uzun süren hazırlıklarını tamamlayan bölgedeki bal üreticilerinin değişik bölgelere göçlerinin sürdüğünü belirtti.

Mayıs ayının ilk haftası başlayan göçün aralıksız sürdüğünü ifade eden Aydın, “Arıcılarımız gittikleri yaylalarda yaklaşık 4 ay kaldıktan sonra geri dönecekler” dedi.

Bütün bal üreticilerinin tek amacının sezonu iyi tamamlamak olduğunu vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bal üreticileri için sezon artık başlamıştır. Birçok arıcımız daha iyi bal üretebilmek için değişik bölgelere göç ediyor. Göç bu ayın ilk haftası başladı ve haziran ayının ilk haftasına kadar sürecek. Bölgemizin iklim şartları nedeniyle yörede arıcılık yapan tüm üreticiler her yıl bu aylarda göç etmeye başlarlar. Çünkü gidecekleri yaylalarda çiçek çeşidi boldur. Bu nedenle arılar daha fazla çiçekten faydalanarak daha fazla bal üretiyorlar. Karadenizli arıcılarımızın çoğunluğu genellikle Sivas, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Gümüşhane, Bayburt, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Yozgat ve Bingöl’deki yaylaları kullanarak buralarda sezonu tamamlıyor.”

Aydın, bal rekoltesi için konuşmanın daha erken olduğunu ancak geçen yılki rekoltenin üzerinde bal üretiminin gerçekleşmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.
haber46

Bir Cevap Yazın