Karaman’da Rüzgar Erozyonu Önleme Bölgesine Fidin Dikildi

1
2985

Karaman-Ruzgar-ErozyonuKaraman’ın Yollarbaşı beldesinde bulunan rüzgar erozyonu önleme sahasında bin çam fidanı toprakla buluşturuldu.
Törene, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Duran, Yollarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Sarıtüzüm, TEMA üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Burada bir konuşma yapan İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Duran, rüzgar erozyonu projesinin Mevlana Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle gerçekleşen 503 bin TL’lik bir proje olduğunu söyledi. Projenin Karaman’ın en prestijli projelerinden birisi olduğunu belirten Duran, ”Geçtiğimiz ay içerisinde Edirne ve Kırklareli fidanlıklarından tedarik etiğimiz fidanlarımızla bu projenin başlangıcını yaptık. Şimdiye kadar ise 8 bin fidanı burada toprakla buluşturduk. Bu alana 27 bin fidan dikilecek. Bu proje ile yıllardır rüzgar erozyonuna maruz kalan Pınarbaşı ile Süleymanhacı köyü arasında kalan bölgeye canlı bir duvar oluşturmuş olacağız” dedi.

Vali Süleyman Kahraman da yaptığı konuşmada, erozyon ve çölleşmeyle ilgili olarak daha önce bir tören yaptıklarını hatırlatarak, “Şimdi ise yerinde bir tören yapıyoruz. Çölleşme ile mücadele bizim için çok önemli. Bu olaya sahip çıkmamız gerekiyor. Çölleşmenin önüne geçmemiz için mevcut durumda bulunan ağaçlarımızı kesmeyerek ve koruyarak, ağaçlandırma çalışmalarına hız vermemiz gerekmektedir. Her geçen gün ilimizde ağaç dikimi artıyor. Bu sayede ilimiz daha çok yeşilleniyor. Bunun sonucunda ise tabii ki yağışlarımız artacak ve verimlilik artacaktır. Böylece beldemizde, ilimizde insanlarımızın yüzü gülerken, bu olay insanlarımızın daha mutlu bir hayat yaşamasına vesile olacaktır. Çölleşme ve erozyonla mücadele konusunda büyük bir gayret gösteriliyor. Bu noktada emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından törene katılanlarca bin çam fidanı rüzgar erozyonu önleme sahasında toprakla buluşturuldu.

İHA

1 Yorum

Bir Cevap Yazın