Karaman’dan 27 ülkeye domalan (keme) mantarı ihraç ediliyor

0
1739

Domalan - Keme MantarıHemen her yerde yetişebilen ancak oldukça nadir bulunan mantar türlerinden olan domalan , özellikle Karaman ve yöresinde vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Karaman’dan dünyaya domalan ihracatı yapan Yamacahan Group Dış Ticaret yöneticisi Selami Yamaç “terferia” cinsi olan ve birkaç çeşidi bulunan bu mantar türünün, Karaman topraklarında bolca yetiştiğini belirtiyor.
Japonya ve Almanya başta olmak üzere 27 ülkeye ihracatı yapılan domalan yenilebilir, zehirsiz bir tür olduğunu dile getiren Yamaç, şöyle konuşuyor: “Dolaman otunun bulunduğu yerde toprak altında kabarır. Patatese benzeyen bir şekli vardır. Bu mantar türünü bilen köylüler tarafından kolaylıkla fark edilerek bulunur. Arazide çok nadirdir. Çok lezzetli olan bu mantar türünü insanlar evlerinde tüketmek ya da semt pazarlarında satmak için topluyorlar.

AFRODİZYAK ETKİSİ VAR
Karaman ve yöresinde birçok bölgede insanları arazilerde mantar ararken görmek mümkündür. Domalan mantarına bu derece yoğun ilgi gösterilmesinin afrodizyak etkisinden kaynaklandığını düşünüyorum. Afrodizyak etkisi olduğu için çok aranan bir tür. Özellikle Araplar çok fazla tüketiyor.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın