Kargı Tulum Peyniri Yok Satıyor

0
1136
Kargı Tulum Peyniri Yok Satıyor

Çorum’un Kargı ilçesine özgü koyun ve keçi sütünden üretimi yapılan “tulum peyniri” yok satıyor.

Yaz mevsiminde yaylalarda üretilen sonbahar mevsiminde ise pazarda satışa sunulan Kargı tulum peyniri’nin özelliği hayvanlardan sağılan taze sütün sıcaklığını kaybetmeden süzülerek ve yağı alınmadan mayalanıp değişik işlemlerden geçirilerek tulumlara basılıp yapılmasıdır. Hayvanlardan sağılan sütün mayalanmasının belirli bir sürecin ardından bez torbaya basılıyor. Bu işlem yayladan göçlerin ineceği ekim ayı sonuna kadar devam ediyor. Yayladan inme zamanı olan Ekim ayı sonu yaklaştığında, peynirlerin pazarlanması için konulacağı tulumun hazırlanmasına başlanılıyor. Tulumlar koyun ve kuzu derilerinden yapılırken deriler çeşitli işlemlerden geçirilerek iyice temizleniyor ve küçük parçalar halinde kesilerek dikiliyor, Büyük bez torbalarda suyu akıtılan peynirler, beyaz bir çarşaf üzerine boşaltılır. Boşaltılan bu peynirler dikilip hazırlanan tulumlara içinde hiç hava boşluğu kalmayacak şekilde sıkıştırılarak basılıyor. Basılan bu tulumlar özenli bir şekilde pazarlara getirilerek satışa sunuluyor.

Yağı alınmayan sütten yapıldığı için sıcak ortamlarda ve buzdolabında bulundurulmadan serin ortamda saklanarak tüketilen Kargı Tulum Peyniri Almanya’da dünyanın bir çok ülke ve şehrinden gelen peynirler arasında yapılan yarışmada üçüncü, İtalya’da düzenlenen bir yarışmada ise onuncu oldu. Önümüzdeki günlerde Hollanda’da yapılacak bir yarışmaya katılacak olan Kargı tulum peyniri buradan da dereceyle dönmeyi hedefliyor. Çok farklı bir tada sahip olan bu peynir uzun ve zahmetli bir süreçten geçtikten sonra sofralara geliyor.

Tulum peynirinin lezzetinin koyun ve keçilerin yaylalarda yediği ottan geldiğini belirten peynir üreticisi Hanife Aksoy, samanla beslenen koyun ve keçilerden elde edilen peynirden aynı lezzetti alamadıklarını söyledi.

Koyun ve keçileri her sabah güneşin doğuşuyla yaylada otlattıklarını söyleyen Aksoy, “Koyun ve keçilerimizi sabahın erken saatlerinde otlatmak üzere yaylalarımıza bırakıyoruz. Akşam saatlerine kadar koyun ve keçilerimiz yaylalarımızda doğal otlarla besleniyorlar. Daha sonra koyun ve keçilerimizi sağıyoruz. Sağılan sütleri süzgeçle süzdükten sonra mayalıyoruz. Mayanın tutmasıyla birlikte bir kaba konulup ardından süzgeç görevi gören torbalara tekrar koyuyoruz. Burada peynirin suyu iyice atkından sonra tuzluyoruz. Sonra büyük bir kapta peyniri iyice yoğurduktan sonra yaklaşık bir ay kadar bekletip tekrar yoğuruyoruz. Peynir hazır kıvama geldikten sonra koyun derisinden yapılan bezlere basıyoruz’’ dedi.

Kargı Tulum Peyniri’nin kendine has bir lezzeti olduğunu belirten Kargı Kaymakamı Ali Erdoğan, “Kargı Tulum Peyniri Türkiye’de pek bilinmemesine rağmen önceki yıl Almanya’da 3 oldu. Bu yıl’da İtalya’ya gönderdik, ilk 10 peynir arasına girdi. Önümüzdeki günlerde yine Hollanda’da yapılan bir yarışmaya göndereceğiz oradan da iyi bir derece bekliyoruz. Kendine has bir lezzeti olan ama Türkiye’de fazla bilinmeyen bu peynir yapılışı itibari ile de zahmetli bir yapılış süreci var. Amacımız bu peynirin Türkiye pazarında da tanınarak yayılmasını ve gereken değeri almasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Peynir üreticisi Mustafa Döğen, şu anda çok sayıda ile meşhur tulum peynirinden gönderdiklerini söyledi. Tulum Peynirinin pazarlaması ve tanıtılması için uzun yıllardır uğraş verdiklerinin altını çizen Döğen, “Yapılışı itibariyle zahmetli olan peyniri üreten besicilerimiz gün geçtikçe azalıyor, peynir azaldıkça rağbette artıyor. Onun için tulum peynirimizi üretmeden sipariş alıyoruz ve peynirimiz daha üretilmeden bitiyor. Bunun için üreticileri arttırmamız gerekiyor. Kaymakam beyinde desteği ile çeşitli hibe ve destek kredileri ile besicilerimizi güçlendirerek bu peyniri daha da geniş kitlelere yaymayı planlıyoruz” diye konuştu.

Kargı Tulum Peyniri’nin tanıtılmasının en güzel yolunun uluslararası yarışmalar olduğunu belirten Döğen, dünyada peynirle ilgili yapılan tüm yarışmalar ve fuarları takip ettiklerini, Kargı Kaymakamlığı’nın da desteği ile bu yarışma ve fuarlara katılmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın