Karpuza ‘gazete Kağıdı’ Koruması

0
950

Adana‘nın Ceyhan ilçesinde çiftçiler, tarladaki karpuzu sıcak hava ve güneşten korumak için ilginç bir yöntem geliştirdi. Her bir karpuzu tarlada gazete kağıdı ile saran üreticiler, böylelikle ürünün 15-20 gün daha tarlada kalmasını sağlayıp, zararını da en aza indirmeye çalışıyor.

Bu yıl karpuzun para etmediği gibi üreticisine de zarar ettirdiğini vurgulayan Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, zararını telafi etme noktasında bir çıkış yolu arayan karpuzüreticilerinin, böylesi ilginç bir yönteme başvurduğunu anlattı. Tezcan, “Zarar eden karpuz üreticilerimiz, 15-20 gün zaman kazanmak amacıyla böyle bir buluş icat etti. Hurda gazete kağıtlarını satın alarak karpuzları tek tek bu gazete kağıtlarına sarıyorlar. Zarar etmemek için yaklaşık 50 dereceyi bulan sıcaklardan bu yöntemle 15-20 gün daha zaman kazanıyorlar. Böylece karpuz tazeliğini bir süre daha korumuş oluyor” dedi.

“BİZİM KARPUZUMUZ DA ARTIK GAZETE OKUYOR”

Patates, soğan, domatesle gibi ürünlerde yaşanan tersliklerin karpuzla devam ettiğini belirten bölge çiftçilerinden Kenan Balkı da, “Karpuz üretiminde şubat ayında başladığımız zorlu süreç bugüne kadar geldi. Karpuzun bizlere maliyeti kilo başına yaklaşık 25 kuruş. Oysa şu anda tarlada kilosunu 10-15 kuruşa satıyoruz. Daha fazla zarar etmemek için kavurucu sıcaklardan korumak amacıyla karpuzları gazete kağıtlarına sarıp, 15-20 gün daha zaman kazanıyoruz. Hatta bu yöntemi duyan ve çevre bölgelerden bizi arayan çiftçi arkadaşlar; ‘Artık kültürlü karpuz mu yetiştiriyorsunuz?’ diye soruyorlar. Biz de; ‘Evet bizim karpuzlarımız da artık gazete okuyor’ diye espiri yapıyoruz. İnşallah mısırımız, pamuğumuz ve ayçiçeğimiz para eder beklentisi içindeyiz” ifadesini kullandı.

KAYNAK : http://www.haber01.com

Bir Cevap Yazın