Kars kazı uçuşa geçti

0
794
kars_kazi_ucusa_gecti

Kars ve Ardahan’ın yöresel lezzetlerinden kaz etinin fiyatı fırladı.

Bölgeye özgü kış besin maddeleri arasında yer alan kaz, ortalama 100 liradan satışa sunuluyor. Yöre halkı kaz etinin, gramı 80 liradan alıcı bulan altınla yarıştığı yorumunu yapıyor. Buna rağmen kaz eti, fiyatına rağmen büyük talep görüyor.

Advertisement

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, Kars ve Ardahan bölgesindeki kaz yetiştiricilerinin bu yıl ortalama 200 bin civarında kaz yetiştirdiğini söyledi. Düzgün, kazın geçen yıl 70 liradan alıcı bulduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bu yıl arz az, talep ise çok fazla oldu. Bu yüzden kazın fiyatı biraz arttı. Kaz ihtiyacının karşılanması için aile işletmeciliğinin desteklenmesi gerekiyor. Kaz fiyatları bu yıl 80-120 lira arasında değişiyor. Özellikle şehir dışında çok fazla Karslı yaşıyor. Kazların çoğu bu şekilde diğer illere de gidiyor. Kaz daha çok İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illere sevk ediliyor.”
Kentte 30 yıldır kaz satıcılığı yapan esnaflardan Yasin Adeşoğlu altının gramının 80 TL, 3 kiloluk bir kazın da 100 TL olduğunu belirterek, “Satışlarımız çok iyi. Günlük ortalama 40-50 arasında kaz satışımız oluyor” dedi.

haber724

Bir Cevap Yazın