Kars’ta AB Standartlarında Süt Sığırcılığı Tesisi Kuruluyor

0
951
Düveler borsaya giriyor

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekli ve Avrupa Birliği (AB) standartlarında Kağızman’a modern süt sığırcılığı tesisi kuruluyor.

Kağızman Esenkır Köyünde başlatılan TKDK kurumu tarafından yüzde 65 hibe programı kapsamında başlatılan proje 20 bin metrekarelik alanda 6 bin metre karesi kapalı olmak suretiyle yapılıyor. Bölgede örnek teşkil edecek tesisin temel atma töreninde konuşan TKDK Kars İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, kurulacak süt sığırcılığı tesisin AB standartlarında oldukça modern bir tesis olduğunu ve bölgede tek makine ile süt sağımı yapılacak potansiyele sahip örnek bir tesis olduğunu belirtti. Yaklaşık 2 milyon 600 bin liraya mal olacak tesisin 1 milyon 500 bin TL olan kısmı TKDK tarafından finanse edilecek.
Projenin amacının sağlıklı ve güvenli süt elde etmek için AB standartlarında ahırların yapılması ve sağlıklı hayvanların yetişmesi olduğunu belirten TKDK Kars İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, bu tür projelerden bütün bölge halkının faydalanabileceğini ve destek için kapılarının herkese açık olduğunu söyledi.
Proje sahibi Fuat Demir’de, “Sağlıksız koşullarda üretilen gıdaların birçok hastalıklara sebep olduğu bilinmekte. Aynı zamanda eski usul hayvan yetiştiriciliğinin artık geride kaldığı. Bu tür bir tesis ile üretimin daha sağlıklı ve verimli olacak ve uzun vadede yatırımın meyvesini verecek.” dedi.

Bir Cevap Yazın