Kars’ta Peynir Mesaisi Başladı

0
978
Kars'ta Peynir Mesaisi Başladı

Kars’ta kadınlar tarafından dev kazanlarda sütün pişirilmesiyle elde edilen ve bölgenin önemli tüketim ürünü arasında yer alan çeçil peyniri üretimi başladı.
Sarıkamış ilçesine bağlı Çatak köyündeki kadınlar, peynir yapımı için bir araya gelerek, sütü pamuklu bezden geçirerek sütün yağını almakla işleme başlıyor. Yağından arındırılan sütü ekşimemesi için temiz kazana döküp 24 saat oda sıcaklığında bekleten kadınlar, bu süre zarfında ekşiyen sütün içine aynı miktarda taze süt ekliyor.
Sıvı maya ilave ettikten sonra orta ateşte pişirme işlemine başlayan kadınlar, suyu alındıktan sonra malzemeyi başka bir kaba alarak peyniri yoğurmaya başlıyor. İçerisinde kalan suyun ayrılması için oklavalara sarılıp 2 saat bekletilmesinin ardından çeçil peyniri tüketime sunuluyor. Çeçil peyniri, ayrıca keçi derisine basılarak kışın da tüketilebiliyor.
Köyde peynir üreten kadınlardan Asiye Cengiz, mevsimin ilk çeçil peynirini ürettiklerini belirterek, üretimin nisan ve eylül ayları arasında yapıldığını söyledi. Cengiz, peynirin yapımının zor olduğunu ifade ederek, “Büyük bir emek vererek peynir üretiyoruz ancak ucuza gidiyor. Yemin torbası 50, peynirin kilosu 3-4 lira. Bu yıl daha çok kazanç bekliyoruz” dedi.
İpek Çağır da, peynir yapımı için kullandıkları sütü her gün erken saatlerde sağdıkları ineklerden elde ettiklerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın