‘Kasaplar, Ramazan Fırsatçılığı Yapmayacak, Ete Zam Gündemde Yok’

0
892
'Kasaplar, Ramazan Fırsatçılığı Yapmayacak, Ete Zam Gündemde Yok'

Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde gıda ürünleri ve tavuk etine yönelik zam yapılacağı iddia ediliyor. Kırmızı ette ise Ramazan öncesi zam beklenmiyor.

'Kasaplar, Ramazan Fırsatçılığı Yapmayacak, Ete Zam Gündemde Yok'

Ülke genelinde 30 binin üzerinde kasap olduğunu belirten Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kasap esnafının etteki kriz döneminde bile Ramazan fırsatçılığı yapmadığını söyledi.

Önümüzdeki Temmuz ayında başlayacak olan Ramazan ayında da zam beklemediklerini anlatan Yalçındağ, “Et fiyatları dengeye oturdu. Dengeleri bozucu bir karar alınmadığı sürece Ramazan ayı öncesi zam beklemiyoruz. Ette istikrar sağlanmış durumda. Şu anda ette zam düşünülmüyor.” dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Başkanı Vekili Muhsin Yıldız ise Ramazan ayı öncesi ete zam yapmayı kesinlikle düşünmediklerini söyledi.

Halen dana kıymanın kilogramının 22, dana kuşbaşının kilogramının da 24-26 lira aralığında satıldığına işaret eden Yıldız, şunları kaydetti: “Şu anda yeterince hayvan var. Dengeler zaten oturmuş durumda. Ramazan ayı sebebiyle kesinlikte kırmızı ette zam yapılmayacak. Çok büyük aksilik olmazsa vatandaşlarımız Ramazan’da da uygun fiyatlardan et yiyecek.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın