Kayısı ağaçlarında çil hastalığına karşı ilaçlama zamanı

0
1099
Kayısı ağaçlarında çil hastalığına karşı ilaçlama zamanı

ELAZIĞ – Kayısı ağaçlarında görülen yaprak delen(çil) hastalığının verim kaybına neden olduğu ifade edildi. Yetkililer, içinde bulunduğumuz dönemde ilaçlama yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Başta kayısı olmak üzere sert çekirdekli meyve ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve sürgünlerini hastalandıran çil hastalığı büyük oranda verim kaybına ve kalite düşüklüğüne neden oluyor.

Elazığ İl Tarım Müdürü Ahmet Kaygusuz, lekelenen yapraklar zamanla delinerek erken dökülür. Meyvelerde oluşan lekelerin ise meyvenin büyümesini engeller ve pazar değerini düşürdüğünü belirten Kaygusuz, tomurcuklara bulaşan hastalık onların korumasına neden olur. Sürgünlerde zamk çıkar ve küçük kanserler oluşur. Bu hastalık ile mücadele yapılmaz ise yüzde 30–60 oranında verim kaybına neden olduğunu söyledi.

Kaygusuz, hastalık ile mücadele için henüz canlanmakta olan tomurcukları korumak amacıyla, çiçek tomurcukları açılmadan önce (pembe çiçek tomurcuğu döneminde) yüzde birlik bordo bulamacı, 100 litre suya 1 kiyo göztaşı, yarım kilo sönmemiş kireç veya 100 litre suya 400 gram dozunda yüzde 50 bakırlı ilaçlardan biri ile ilaçlama yapılmalıdır şeklinde açıklamalarda bulundu.

cihan

Bir Cevap Yazın