Kayısı çeşitleri gen bankasında

0
1002
Kayisi-cesitleri-gen-bankasinda

Malatya’da bulunan Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesindeki gen bankasında 360 çeşit kayısı ağacı korunuyor.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, istasyonun bahçesindeki gen bankasında 360 çeşit kayısı ile 115 tür dut, 75 çeşit kızılcık ve 135 tür alıç bulunduğunu söyledi.

Advertisement

Her kayısı çeşidinden üçer ağacı koruma altına aldıklarını dile getiren Zengin, “Bunların bakımını, sulamasını, ilaçlamasını yapıyoruz. Meyvelerinin fenolojik ve pomolojik tüm ölçümlerini yapıyoruz. Tüm ağaç özelliklerini ve meyve özelliklerini biz de saklıyoruz. Bunların bazıları erken çiçek açar, bazıları geç çiçek açar. Bunları, çiçeklenme tarihinden tutun meyve olgunlaşma dönemine, hasat tarihine kadar kontrol altına alıyoruz” diye konuştu.

Gen bankasındaki çalışmalarına değinen Zengin, yan yana diktikleri farklı kayısı çeşitlerinin soğuğa dayanıklılığını, çiçek açma dönemlerini ve meyve özelliklerini tespit ettiklerini belirtti.

Islah çalışmaları yaptıklarını dile getiren Zengin, çok uzun süredir hizmet veren gen bankası sayesinde birçok çeşidin korunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Gen bankasının amacı, kayısı çeşitlerinin yok olmasını engellemek, bunları korumak, araştırmacıların faydalanması için ortam sağlamaktır. Mesela bir çeşidi bir köyde veya bir yerde bulmuşsunuz, bunu getirip burada koruma altına alıyoruz. Herhangi bir yol genişletmesi, şehirlerin büyümesi, bir afet veya hortumun olması, o çeşidin yok olmasına sebep oluyor. Biz bunları koruma altına alıyoruz. Hatta biz bunları sadece bir parselde muhafaza altına almıyoruz, 3 farklı yerde bunları muhafazaya alıyoruz. Bazılarını başka illerdeki araştırma enstitülerinde muhafaza altına almışız. Bir ilde zarar görse dahi diğer il hemen devreye girer. Gen bankaları bizim için çok önemli, bunlar, parayla ölçülecek şeyler değil, bunlar hazine. Ülkelerin tamamının gözü burada. Mesela geçen hafta büyükelçilerimiz gelmişti, yurt dışından geldiklerinde bu kadar çeşidi bulunca hayret ediyorlar, ‘Siz bunları nasıl bir arada tutuyorsunuz, nasıl bakıyorsunuz’ diyorlar.”

Dünyanın sayılı gen bankalarından birine sahip olduklarını vurgulayan Zengin, “Yaptığımız araştırmaya göre, Avrupa’nın gen bankası bakımından en iyilerinden biriyiz hatta birincisiyiz ama dünyanın da ikincisi veya üçüncüsü deniliyor” ifadesini kullandı.

Avrupa ülkelerinden sofralık kayısı çeşitleri için talep olduğunu belirten Zengin, Avrupalıların damak zevkine uygun, şeker oranı düşük çeşitler bulmak için çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın