Kayısı Malatya’yı vurdu

0
1196
Kayısı Malatya’yı vurdu

Kayısının dünyadaki başkenti Malatya’da kuraklık nedeniyle rekoltenin düşmesi, yalnızca üreticiyi değil bütün şehri vurdu. Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Gürsel Özbey, don nedeniyle kayısı gelirinde 1 milyar TL kayıp yaşandığını söyledi. Yaşanan kayıptan bütün sektörlerin etkilendiğini belirten Özbey, “Malatya ölçekli bir ilde kayısıdan gerçekleşen 1 milyar TL’lik kayıp büyük ölçüde hissediliyor. Vatandaş siftahsız dükkanını kapatıyor” dedi.

Kayısı üreticilerine destek verilmesi gerektiğini söyleyen Özbey, “Arazinin durumuna göre destek verilmeli ancak şu ana kadar sadece üreticinin tarım kredisi borçları ertelendi. Bakanlığın üreticiye alternatif ürün çalışması yapması gerekiyor. Kayısının yanında farklı bir ürün daha olsa vatandaş onu satardı sıkıntıya girmezdi” şeklinde konuştu.

200 bin ton olarak beklenen kuru kayısı rekoltesinin 30 Mart’ta yaşanan don nedeniyle 10 bin tona düştüğünü ifade eden Özbey, “Kayısı bu sene ürün vermeyince birçok kişi gündelik işlerde çalışmak için ilden göç ediyor. Her sene kayısı toplamak için göç alan Malatya bu sene göç veriyor” diyerek birçok kişinin iflas ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Tarla Sera

Bir Cevap Yazın