Kayısı üreticilerine don uyarısı

0
774
Kayisi-ureticilerine-don-uyarisi.

Kayısı ağaçlarının erken çiçek açtığı Malatya’da, kayısı üreticilerine “zirai don” uyarısı yapıldı.

MALATYA – Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla kayısı ağaçlarının erken çiçek açtığı Malatya’da, kayısı üreticilerine zirai don uyarısı yapıldı.

Advertisement

“Dünya kayısı başkenti” olarak nitelendirilen Malatya’da, kayısı ağaçları geçen yıla göre 2 hafta erken çiçek açtı. Darende ilçesindeki kayısı bahçelerinde incelemelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Malatya’da özellikle ocak ayından bu yana hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bu nedenle meyve ağaçlarımız özellikle de kayısı ağaçları geçen yıla oranla 2 hafta önce çiçeklendi. Erken çiçeklenme kayısıların don riskiyle karşı karşıya kalması demektir. Bu süreçte vatandaşlarımızı zarar görmemeleri için alınacak önlemleri hatırlatarak bilgilendirdik” diye konuştu.

Malatya’da geçen yıl kayısı ağaçlarında çiçeklenme döneminde zirai don görüldüğünü anımsatan Selvi, “Bu nedenle de verimde yüzde 40-45 oranında düşüş yaşandı. Sigorta yaptıran vatandaşlardan çiçeklenme döneminde zarara uğrayanlar, tazminatlarını aldı. Malatya’da yaklaşık 32 milyon liralık bir tarım sigortası desteği söz konusu oldu” dedi.

Don zararına uğrayıp ürün kaybı yaşayanların, bu yıl geçmişten ders alarak ürünlerini sigortalattıklarını dile getiren Selvi, bu sene ürününü sigortalatan çiftçi sayısının geçen yılki sayının iki katından fazla olduğunu belirterek, “TARSİM ve Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız toplantı ve görüşmelerde vatandaşların geçen yıla oranla daha bilinçli hareket ettiklerini belirledik. Elbette don olsun istemiyoruz ancak olması durumunda da gerekli önlemleri almak durumundayız” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın en büyük gelir kaynağının kayısı olduğunu belirten Selvi, şunları kaydetti:

“İlimizde 7 milyon 500 bin civarında kayısı ağacı var. Bu miktar ülkemizdeki kayısı ağaçlarının yarısına tekabül ediyor. Kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ı Malatya’dan yapılıyor. Darende’de 700 bini aşkın meyve veren kayısı ağacı var. Darende, kayısı üretimi konusunda Malatya’nın önde gelen ilçelerinden biri.”

Darende Ziraat Odası Başkanı Vedat Ali Kaya ise kayısı ağaçlarının bu sene beklenenden önce çiçek açtığını belirterek “Temennimiz, kayısı ağaçlarını don vurmasın” dedi.

Darende’de geçen yıl 300, bu sene ise bin kişinin ürününü sigortalattığını ifade eden Kaya, “Allah korusun ama ilçemizde don riski yaşanır, hasar olursa çiftçilerimizin büyük bir kısmı sigorta yaptırdıkları için daha az mağdur olacak” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın