Kayısı üreticilerine kar uyarısı

0
1233

Kayısıya Kar UyarısıKAYISI ÜRETİCİLERİNE KAR UYARISI -MEYVECİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜR YAŞAR ZENGİN: ”BUGÜN SAAT 15.00’E KADAR KAR YAĞIŞI DEVAM EDİP 15.00’TE KESİLİRSE ÜRETİCİLERİN KAYISI AĞAÇLARINI SİLKELEMESİ VE KARDAN ARINDIRMASI GEREKİYOR”

MALATYA (A.A) – Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Yaşar Zengin, ”Bugün saat 15.00’e kadar kar yağışı devam edip 15.00’te kesilirse üreticilerin kayısı ağaçlarını silkelemesi ve kardan arındırması gerekiyor” dedi.

Yaşar Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya’da sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan sulu kar yağışına dikkati çekti.

”Bugün saat 15.00’e kadar kar yağışı devam edip 15.00’te kesilirse üreticilerin kayısı ağaçlarını silkelemesi ve kardan arındırması gerekiyor” diyen Zengin, ağaçların kuruması gerektiğini, akşama yaş girmemesi gerektiğini belirtti. Zengin, şu bilgiyi verdi:

”Şayet kar yağışı saat 15.00’ten sonra devam ederse ağaçlara karışmamak, silkelememek lazım. Çünkü karın altında artı 4 derece sıcaklık var. Kar örtü görevi yapar.”

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün bu gece ve yarın gece için don uyarısı yaptığını kaydeden Zengin, ”Üreticilerin kayısı bahçesinde lastik ya da saman yakması eksi 5 dereceden sonra fazla etkili olmaz” dedi.

Kayısı ağaçlarının meyve bağlama döneminde olduğunu dile getiren Yaşar Zengin, ”Söz gelişi bir vadideki kayısı bahçesi sahiplerinin hepsinin birden ateş yakması lazım ki olası dona karşı etkili olsun. 3-5 kişinin lastik yakması yeterli değil” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın