Kayısı Üreticilerine Monilya Hastalığı Uyarısı

0
1565

Kayısı Monilya HastalığıMalatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, yağışlı bir dönem yaşandığını, bakım yapılmayan bahçelerdeki kayısı ağaçlarında monilya hastalığının artabileceği uyarısında bulundu.

Fevzi Çiçek, yaptığı açıklamada, son günlerde Malatya’da etkili olan yağışların, özellikle meyve ağaçlarında mantar hastalıklarının artmasına uygun zemin oluşturduğunu belirtti.
Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde periyodik bakımı yapmayan bahçelerde söz konusu hastalıkların yoğun görüldüğünü anlatan Çiçek, “Mevsimin bu şekilde devam etmesi durumunda geçmiş yıllarda bakım işlemlerini aksatan bahçelerde mantari hastalıkların daha yoğun görüleceği kaçınılmaz bir gerçektir. Buda periyodik bakımın ne kadar önemli olduğunu ortaya kaymaktadır. Dönem itibariyle kayısı da ‘çil’ hastalığının baş gösterdiği tespit edilmiştir. Çiçek döneminde olan bölgelerimizde monilya hastalığına karşı ilaçlamanın tekrarlanması, meyve döneminde olan bölgelerde ise çil hastalığına karşı ilaçlama yapmaları gerekmektedir. ” dedi.
Birinci ilaçlamayı yapan çiftçilerin, mevsimin hastalık gelişmesine uygun ortamda sürmesi nedeni ile ikincisini yapmaları zorunlu hale geldiğine dikkat çeken Çiçek, “Bu konuda ilgili kurum ve kuruşlardan teknik bilgi desteği almalarını oldukça önemli bir konudur. Bilindiği üzere çil hastalığının bir başka zararı ise meyvelerin yaralanmasından kaynaklanan ürünün kalite kaybına neden olduğundan bu konu ürün açısından da oldukça önemlidir. ” ifadelerini kullandı.
Hastalıklara karşı ağaçların ilaçlanması gerektiğinin altını çizen Çiçek, şunları kaydetti: “Bu dönemde yapılan çil hastalığına karşı ilaçlamalarda zararlılar için de zehirli preparatlar Yaygın şekilde kullanılmaktadır. Filiz güvesi, meyve iç kurdu gibi zararlıların ilaçlama zamanı bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. Meyve zararlıları için kullanılacak preparatların zarar eşiği ve zamanına göre kullanılmalıdır” diye konuştu.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın