Kaynarca’da halk kazandı

0
865
Kaynarca’da halk kazandı

Kaynarca Belediyesi, Devlet Su İşleri’nin inşası için tarım arazisinden toprak alındığı iddiasını yargıya taşıdı. Edirne İdare mahkemesi belediyeyi haklı bularak ruhsatı iptal etti.

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca beldesinde DSİ tarafından inşa edilen gölet için 1. Derece tarım arazisi içinden toprak alımı yapılmıştı. Kaynarca halkı tarım arazilerinin yağmalandığı gerekçesiyle eylem yapmıştı. Kaynarca Belediye Başkanlığı tarafından yargıya taşınan bu durum için Edirne İdare Mahkemesi belediyeyi haklı bularak ruhsatı iptal etti.

HALKIN EYLEMİ DE DURDURMADI

İstanbul’un içme suyu kaynakları ve tarım alanları ile dikkat çeken Kaynarca DSİ’nin Taşeron firması tarafından 1. Sınıf tarım arazisinden killi toprak almaya başladı. Belediye ve yerel halk bu duruma karşı çıktı. Kırklareli Çevre İl Müdürlüğü toprak alınmı için ÇED gerekli değildir izni verdi. Kurudere köyünde yapılmakta olan gölette kullanılmak için toprak alımını devam etti. Halkın eylem yapması da bu durumu değiştirmedi. Belediye kaçak toprak alan firmayı Pınarhisar cumhuriyet baş savcılığına, Pınarhisar Kaymakamlığına, Kırklareli tarım il müdürlüğüne şikayet ettiyse de sonuç alınamadı.

MAHKEME RUHSATI İPTAL ETTİ

Kırklareli Valiliği aleyhine ÇED raporu gerekli değildir uygulaması ile toprak alımına izin veren ruhsata Edirne İdare Mahkemesi’nde Kaynarca Belediyesi’nce dava açıldı. Toprak alınan arazinin 1. Sınıf tarım arazisi olduğu, nitelikli tarım arazisinin yok olacağı, arazinin etüt raporunun bulunmadığı gerekçeleriyle açılan dava da mahkeme belediyeyi haklı buldu. ÇED gerekli değildir raporu ile buna bağlı olarak düzenlenen toprak alım ruhsatını iptal etti.

BU ZAFER HALKINDIR

Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker bunu halkın bir zaferi olduğunu belirterek şunları söyledi; ‘’Kaçak Toprak alan firma için yasal işlem başlatmış ve firmaya resmi kurumlardan ceza kesilmesini sağlamıştık, sonra firma faaliyeti için izinler almıştı, işte biz o izinler için yargıya Müracaat etmiş ve Türkiye Cumhuriyetimizin Kanunlarına güvendiğimizi ifade etmiştik ve dava açmıştık; sonra profesörlerden oluşan bilirkişiler gelip rapor hazırladılar , Raporda bu tarlanın 1. Sınıf tarım arazisi olduğunu yani burada sadece Tarım yapılması gerektiğini ayrıca buraların Su kaynakları bölgesi olduğunu ve Kaynarca Belediyemizin Haklı olduğunu rapor etmişlerdir.. Mahkeme kararını verdi ve Davayı Kaynarca Belediyesi Kazandı. Bu zafer halkındır, bizler çok mücadele verdik, tehditler aldık ancak hiç geri adım atmadık, çevre , doğa , toprak ve su hepimize gerekli ve çok önemli, bu mücadelemiz devam edecektir.’’

www.radikal.com.tr

Bir Cevap Yazın