Keçi sütüne 15 kuruş zam yapıldı

0
967
keci sutune 15 kurus zam

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, ağustos ayı keçi sütü fiyatını 15 kuruş zamla 1,45’ten 1,60 TL’ye yükseltti. Birlik Başkanı Özer Türer, sezonluk olan keçi sütünün yıl boyu üretimini teşvik amacıyla zam kararı aldıklarını söyledi.

Keçi sütünün Türkiye’de sezonluk üretime sahip olduğunu belirten Türer, “Sezon mayıstda başlayıp temmuzda sona eriyor. Bu aylar dışında keçi sütü üretimi destekleneceğine, inek sütü fiyatına alınıyor. Bu tarihî yanlışa son vermek ve üyelerimizin mağduriyetinin önüne geçmek için İzmir’in ilçelerinde birlik olarak süt toplamaya devam edeceğiz. Sezonu uzatmak ve yıl boyu keçi sütü üretimini desteklemek için ağustos ayında 15 kuruş zam yapma kararı aldık.” dedi. Son yıllarda koyun ve keçi sütü üretiminin ekonomik bir faaliyet olmanın ötesinde sektör haline geldiğini dile getiren Türer, “Keçi sütü ve ürünlerinin sektörleşmesi için ulusal firmaların aktör olmaları önemli. Ulusal firmaların işin içine girmesi için iki önemli şart var. Birincisi standart hammadde, ikincisi yıl boyu tedarik. İzmir’de koyun ve keçi sütünde bu iki şarttan biri olan standart hammadde elde etmeyi başardık. Sıra, yıl boyu keçi ve koyun sütü üretimi. Bu konuda da ilk adımı attık. Standart üründe olduğu gibi sezonun uzatılması çalışmalarında da başarılı olacağımız düşüncesindeyiz.” şeklinde konuştu.

KOYUN VE KEÇİ SÜTÜ SOĞUK ZİNCİRDE TOPLANDI

Birliği olarak dört yılda çok önemli yol katettiklerini vurgulayan Özer Türer, “Türkiye’de ilk kez koyun ve keçi sütünü soğuk zincirde topladık. Bugün İzmir olarak Avrupa standartlarında koyun ve keçi sütü tedariki yapıyoruz. Bu projeyle yetiştiricinin ürünü değer kazandı. 60 kuruş olan keçi sütü 1,60, 90 kuruş olan koyun sütü 1,90 TL’ye yükseldi. Soğuk zincirden yeme, yemden tarım danışmanlığına kadar verdiğimiz hizmetlerle üyelerimiz arasında çok ciddi bir bağ kurduk. Bugün üyemiz bize güveniyor ve projelerimize destek oluyor. 7 bin üyemizin desteği, enerjisi ve gücü olmasa bu projeleri yaşama geçirmemiz mümkün değil.” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın