Kesme Çiçek Çalıştayı yapıldı

0
1409

kesme çiçekAntalya Ticaret ve Sanayi Odasının (ATSO) öncülüğünde, kesme çiçek sektöründe faaliyet gösteren kooperatifler, üreticiler, perakendeciler ve toptancıların katılımıyla düzenlenen 1. Kesme Çiçek Sektörü Çalıştayı gerçekleştirildi.

Kesme çiçek sektöründe faaliyet gösteren kooperatifler, üreticiler, perakendeciler ve tüm sektör mensupları ile Türkiye‘nin kesme çiçek sektöründeki hedefleri, ihracatın artırılması, Avrupa Birliği ve dünya ülkeleriyle entegrasyon için yapılan uygulamalarla, yapılması gereken çalışmaların ele alındığı çalıştaya Antalya‘nın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Mersin‘den sektör temsilcileri de katıldı. Açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, kesme çiçek sektörünün Antalya‘da hızla geliştiğini ve istihdama da katkı sağladığını belirtti.

Türkiye‘de kesme çiçek üretimi ve ihracat potansiyelinin büyük bir bölümünün Antalya‘da gerçekleştiğini belirten Budak, “Türkiye‘nin tarım başkenti Antalya‘da yer bulmakta ciddi sıkıntı çekiliyor. Araziler miras nedeniyle dağınık ve parçalanmış durumda. Organize Tarım Alanları kurulması için kanun çıktı ama maalesef bir Antalya‘da bir yer oluşturamadık” dedi.

Kesme çiçek sektöründeki üreticilerin dile getirdikleri en büyük sorunun hastane odalarına canlı çiçeklerin alınmaması olduğunu dile getiren Budak, “Avrupa Birliği ülkelerinde, gelişmiş ülkelerde çiçek tıpkı gıda gibi bir ihtiyaç olarak görülüyor. Biz de henüz bu alışkanlık yeni yeni gelişiyor” diye konuştu. Budak, çiçek sektörünün sorunlarının tüm yönleriyle ele alınacağını Çalıştay‘ın sonuçlarının TOBB ve Bakanlık düzeyinde yetkililere iletileceğini de söyledi.

Konuşmasında kesme çiçek sektörünün hızlı bir gelişim içinde olduğunu belirten İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, “Maçlarda ‘koltuk atma çiçek at‘ gibi çarpıcı kampanyalar gerçekleştirildi” dedi. Yurt içi ve yurt dışında yapılan tanıtım çalışmalarıyla Türk çiçeğinin imajının ve bilinirliliğinin arttığını belirten Bağdatlıoğlu, Antalya‘nın ev sahipliğinde “Çiçek ve Çocuk” temasıyla düzenlenecek EXPO 2016 organizasyonunun çiçek sektörünün gelişimine büyük bir ivme kazandıracağını da bildirdi.

ATSO Meclis Üyesi Haluk Oğuzer‘in moderatörlüğünü yaptığı çalıştayda; SS. Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Yazıcı, SS. Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Genel Müdürü Fuat Palanduz, Interflora Çiçekçiler Derneği Başkanı Recep Gedik ve Teleflora Çiçekçiler Derneği Başkanı Eyüp Daştan görüş ve önerilerini anlattı.

Bir Cevap Yazın