Kestane Üreticilerine ‘Kanser’ Uyarısı

0
692
Kestane-Ureticilerine-Kanser-Uyarisi

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, kestane üreticilerine kanser konusunda uyarıda bulunarak, “Dal kanserinin yayılmasına mani olalım, bir taraftan da üretimimizi arttıralım” dedi.

Bursa Bilecik ve Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) destekli Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Bölgesi Orman Kooperatifleri Birliğinin paydaş olduğu kestane dal kanseri ve mürekkep hastalığının yayılmasını önlemek maksadıyla üreticilerin eğitimi 20-24 Ocak 2014 tarihlerinde yapıldı. Bursa Orman Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan’ın koordinatörlüğünde İnegöl Orman İşletme Müdürlüğünde 20 Ocak 2014 tarihinde başlayan üreticilerin eğitimi, sırasıyla Karacabey, Bursa merkez, Kurşunlu ve Bursa Yıldırım Cumalıkızık köylerinde gerçekleştirildi. Bursa Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, kestanenin Bursa için önemini ifade ederek, “Kestane Bursa ile özdeşleşmiş bir ürün. Kestane ormanlarımız var ve geçmişte Bursa’da kestane üretimi, şu anda ürettiğinin kat kat üstündeydi. Kestane dal kanseri ve mürekkep hastalığı tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da kestane üretiminde rekolteyi, kapasiteyi düşürdü. Bunu yeniden arttırmak lazım ama şöyle de bir çelişki var. Biz sanayicinin istediği kestaneyi aşılama ile kestane dal kanserinin yayılmasını tetikler miyiz? Hem üretimi arttırmak istiyoruz, ama arttırmak için yapacağımız çalışma kanseri de arttırabiliyor. Dikkat etmezsek Anadolu tabiriyle ‘kaş yaparken göz çıkartabiliriz’. Her çalışmanın elbette ki bir riski var, riski göze almayan hiçbir çalışma yapamaz. Kestane ile ilgili olan insanlara, hasat ederken, aşı yaparken kestane ile ilgili faaliyette bulunurken nelere dikkat etmeliyiz. Bu dal kanserinin yayılmasına mani olalım, bir taraftan da üretimimizi arttıralım” dedi.

Advertisement

Coşkun, 2011 yılında Orman Kanunda yapılan değişiklik ile bozuk orman alanlarında aşılama çalışmalarının önünün açıldığını, şu ana kadar 95 bin aşı yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Dr. Kıymet Senan Coşkuncu Savaş ile Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Ziraat Mühendisi Başak Müftüoğlu, kestane dal kanseri ve mürekkep hastalığı, hastalıkların yayılışını önlemek için dikkat edilmesi gereken konular konusunda üreticilere eğitim verdi.

haber46

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? #tarimsalhaber,#tarimhaber,#tarimhaberleri,#tarimsaldesteklemeler,#hayvansalvebitkiselüretim ve daha fazlası için www.etarim.net
Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/ETARIMNET-Tar%C4%B1m-%C4%B0nternette/191827587529430
twitter :https://twitter.com/tarimhaberleri

Bir Cevap Yazın