Kestelli: Fiyat dalgalanmaları pamukçuya zarar ettirdi

0
1115
İTB Işınsı Kestelli
İZMİR – İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, pamuk fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın üreticide hayal kırıklığına yol açtığını söyledi. Kestelli, 2012 bütçesinde tarıma ayrılan desteğin yetersiz olduğunu kaydetti.
İTB Işınsı Kestelli
İTB’nin Aralık ayı meclis toplantısında, 2012 yılı bütçesi, oybirliği ile 6 milyon 350 bin lira olarak kabul edildi. Toplantıda konuşan İTB Başkanı Kestelli, geçtiğimiz sezon yükselen pamuk fiyatlarının çiftçiyi yeniden pamuk ekimine yönlendirdiğini kaydetti.
Yılın ikinci çeyreğinden itibaren düşen fiyatların üreticide hayal kırıklığına yol açtığını belirten Işınsu Kestelli, hükümetin pamuk gibi stratejik ürünlerde daha aktif politikalar üretmesi gerektiğine dikkat çekti.
“TARIMA AYRILAN PAY YETERLİ DEĞİL”
Kestelli, hükümetin 2012 yılında tarım sektörü için ayırdığı 8 milyar liralık desteği yetersiz bulduklarını belirterek, tarıma en az 12 milyar lira destek verilmesi gerektiğini açıkladı.
Tarım Kanunu’na göre, her yıl milli gelirin en az yüzde 1’inin tarıma ayrılması gerektiğini belirten Kestelli, “Bu hesapla tarım sektörüne verilecek destek, bütçedekinden en az yüzde 50 daha fazla olmalıydı. Tarıma desteğin artık konjonktüre göre değil, gerçek anlamda kurallara göre belirlenme zamanı geldi.” dedi.
İzmir’in, teşvikler konusunda haksızlığa uğradığını savunan Kestelli, 2012 başında açıklanması beklenen yeni teşvik sistemi konusunda ekonomi yönetimine çağrıda bulundu. Kestelli, “Mevcut teşvik mevzuatı İzmir’de kurulu bazı yatırımların yakın illere kaymasına neden oldu. İzmir’de metropol alanı dışında gelişmişlik düzeyi düşük, yatırıma ihtiyaç duyan Kiraz, Beydağ, Dikili gibi ilçelerimiz var. Bu nedenle yeni mevzuatın ilçeler düzeyinde de hassasiyetleri barındırması gerekmektedir. Ayrıca, tarım sektörünün bölgesel fark gözetmeksizin bütün her yerde aynı teşvik kapsamında yer almasını talep ediyoruz. Ülkemizin tarımsal üretiminde ilk 3 arasında yer alan ilimizin tarımsal teşviklerden mümkün olduğunca yararlanmasını arzuluyoruz.” diye konuştu.
Geçtiğimiz günlerde bulgur, et ve et ürünlerinin toptan satışında KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini hatırlatan Kestelli, indirimin tüketiciye yansıması için perakende fiyatlarında da vergi indiriminin yapılmasını istedi.

İTB Meclis Başkanı Halit Kaya da hazırlanacak yeni teşvik sisteminin ekonominin en önemli riski olan cari açığı kalıcı olarak çözmesi gerektiğini vurguladı. Kaya, 2012’de dünya ekonomisindeki büyümenin yavaşlama tehlikesine karşı zaman geçirmeden tedbir alınmasını da istedi.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın