Kılıçdaroğlu: Fiskobirlik’i yeniden canlandıracağız

0
1102

CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLUCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Fındık borsasını Karadeniz’de kurarak, fındık fiyatını Karadeniz’den belirleyeceğiz. Fiskobirlik’i yeniden canlandıracağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ordu Cumhuriyet Meydanı’nda halka seslendi. Kılıçdaroğlu, “Fındık Borsa’sını Karadeniz’e kuracağız” diyerek fındık fiyatını Türkiye’nin belirleyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, kürsüde yakasında fındık ile yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en fazla fındık üreten ülke olduğunu olduğunu belirterek, “Fındık borsasını Karadeniz’de kurarak, fındık fiyatını Karadeniz’den belirleyeceğiz. Fiskobirlik’i yeniden canlandıracağız. Fındık üreticisini tefecilerin eline bırakmayacağız. Fındık hasadından önce ziraat bankasında yüzde bir oranla kredi vereceğiz. Ben evimde fındık yağı kullanıyorum. Herkese de tavsiye ederim çok sağlıklı bir yağ.” dedi.

Fındık üreticilerine seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Sıkıntılarınızı Ankara’dan duysun Recep Tayyip Erdoğan. Duyabilir mi? Duyamaz. Ama ben size söyleyeyim. Onun şifresini çözdüm size söyleyeyim. Telefonla konuşun o sizi dinler. Sıkıntılarınızı eşinize dostunuza anlatın öyle duyar. ‘Don paralarını alamadık’ deyin. Onlar telekulak hükümeti, o zaman duyarlar.”
“SİZE GERÇEKLERİ SÖYLEYEYİM”

2B arazilerinin projelerini CHP’nin iptal ettirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “2B konusunda proje açıklandı. Size gerçekleri söyleyeyim. Biz de itiraz ettik. Anayasa Mahkemesi 2B projesini iptal ettirdi. Çünkü 2B’yi rayiç bedelden satacaklardı. Piyasaya göre arazinin değerini 100 bin, 50 bin, 1000 dolara vatandaşa satacaklardı. Vatandaşta bu kadar para ne gezer. Hangi vatandaş bunu alabilir? Biz şunu yaptık 2-B’de esnafın şehir içinde yeri varsa emlak bedeli üzerinden vereceksin. Emlak vergisi bedeli neyse o. Orman köylüsünün 2-B arazisi varsa hiçbir bedel almadan orman köylüsüne vereceksin.” ifadelerini kullandı.
“HORTUMCULARIN İSTİKRARI SÜRSÜN DİYORLAR”

Kılıçdaroğlu, kömürde 1 milyar dolarlık vurgun olduğunu iddia ederek, “Onlar neden kömür, gıda dağıtıyorlar biliyor musunuz? Oradan da vurgun yapıyorlar. Kömürden yaptıkları vurgun 1 milyar doları aştı. Dosyası 3 yıldır savcının önünde bekliyor. Tıpkı Deniz Feneri gibi. İstikrar sürsün diyorlar. Ne istikrarı sürsün? Hortumcuların istikrarı sürsün diyorlar.” dedi.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın