kilosu 20 kuruş!!!

0
916
kilosu 20 kuruş

Mersin’in Silifke ilçesinde serada üretimi yapılan domatesin kilogramının 20 kuruşa düştüğü bildirildi. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe genelindeki yaklaşık 4 bin dönüm seradan 50 bin tona yakın domates hasadının yapılmasının beklendiğini söyledi.

Seralarda üretilen domatesin bir kısmının Rusya ve Irak’a ihraç edildiğini ifade eden Can, “Bu yıl istediğimiz oranda ihracat yapamadık. İstediğimiz ihracatı gerçekleştiremeyince de fiyatlar otomatik olarak düştü” dedi.

Can, geçen yıl aynı dönemde domatesin kilosunun kalitesine göre 80 kuruş-1 lira arasında satıldığını hatırlattı. Bu yıl fiyatın üretim yerinde 20 kuruşa kadar düştüğünü dile getiren Can, “Fiyatların bu kadar düşük olması, borcu olan çiftçilerimizi kara kara düşündürüyor. Böyle giderse domates üreticileri perişan olacaktır. Bu nedenle acilen önlemlerin alınması gerekir. Üreticiden 20 kuruşa alınan ürün semt pazarlarında 1 lira civarında satılıyor” diye konuştu. Atayurt beldesinde domates üreticiliği yapan Ali Güven de üretim maliyeti 70 kuruşu geçen domatesin zararına sattıklarını ileri sürdü.

hurriyet.com.tr

haber46

Bir Cevap Yazın