Kiraz hasadı Manisa’da başladı, 20 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor

1
1031
Kiraz hasadı Manisa'da başladı, 20 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor

Türkiye’nin 2014 yılı ilk kiraz hasadı, Manisa merkeze bağlı Sancaklı Bozköy Mahallesi’nde başladı. Kimyevi madde kalıntısı bulunmayan kirazlar, tarlada 40 ile 50 lira arasında satılıyor. Fiyat, sofralara ulaşıncaya kadar 60 lirayı buluyor. Geçen yıl rekolte düşüklüğü sebebiyle mağdur olan üretici, bu sene son 20 yılın en yüksek rekoltesini bekliyor.

Hasadın başlamasıyla birlikte tüccarların depolarına indirilen kirazlar, kadın çalışanlar tarafından ayıklanarak kutulara yerleştiriliyor. Başta İstanbul, Antalya, Bursa ve Ankara olmak üzere çeşitli turizm bölgelerindeki otellere gönderiliyor. İhracata ise yaklaşık 10-15 gün sonra başlanacak. Manisa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal, Türkiye’nin ilk kiraz hasadının, her sene olduğu gibi Sancaklı Bozköy’de başladığını açıkladı. Burada yetiştirilen kirazların doğal ve hormonsuz olduğunu belirten Kabasakal, şu anda iç piyasaya satıldığını, yaklaşık 10-15 gün sonra da ihraç edilmeye başlanacağını bildirdi. Kiraz üretimi sırasında biyolojik mücadele yapıldığını aktaran Kabasakal, kimyevi madde kalıntısının kesinlikle olmadığını kaydetti.

İlk hasat kirazın tarlada şu anda 40 ile 50 lira arasında satıldığını dile getiren Birlik Başkanı Kabasakal, geçen yıl don olayları ve doğal afetler sebebiyle rekoltenin çok düşük olmasından dolayı üreticinin mağdur olduğunu hatırlatarak, “İnşallah bu sene kiraz, üreticinin yüzünü güldüreceği gibi rekolte yüksek olacağı için tüketicinin de yüzünü güldürecek. Hem üretici hem tüketici hem de tüccar kazanacak.” dedi. Geçen yıl çiftçinin borçlu kaldığını dile getirerek, “İnşallah yüksek rekolte ve kalite, bu sene üreticinin yüzünü güldürecek. Geçen sene Sancaklı Bozköy’de 20 bin ton kiraz üretimi gerçekleşmişti, bu sene 70 bin tonu bulmasını bekliyoruz. Allah izin verirse 10-15 güne kadar da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya’ya da ihracata başlayacağız.” diye konuştu.

Tüccar Metin Köse ise üreticiden ilk kirazı 45 liraya aldığını, sofraya ulaşıncaya kadar 60 lirayı bulduğunu söyledi. Geçen yıl 30 ile 35 lira arasında olduğunu hatırlatan Köse, Sancaklı Bozköy kirazının kaliteli ve dayanıklılık süresinin uzun olduğunu, ihracata da 15 güne kadar başlayacaklarını söyledi. Üretici Recep Ataş da, “Geçen yıl rekolte düşüklüğü nedeniyle çok sıkıntı yaşadık. 23 dönüm kiraz bahçem var. Geçen yıl 3 ton kiraz kaldırmıştık. Bu sene inşallah en az 6 ton ürün bekliyoruz. Bu sene inşallah kiraz yüzümüzü güldürecek.” dedi. Üretici bilinçlendiği için artık daha kaliteli kiraz yetiştirildiğini dile getiren Ercan Dirmit ise, “Üretici bilinçlendiği için kirazın kalitesi arttı, bu sayede ihracatımız da arttı. Kirazımızın ihraç edilmesinin hem ülkemize katkısı oluyor hem bize faydası oluyor.” şeklinde konuştu. 27 dönüm bahçesi olduğunu belirten Dirmit, “Geçen yıl rekolte düşük olduğu için 10 ton kirazımız oldu. Bu sene roketle çok güzel, inşallah 15 ton kiraz kaldırmayı bekliyoruz.” dedi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın