kirikhanda-havuc-hasadi-basladi

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yılda 80 bin ton civarında üretilen havuç, ilçe ekonomisine 4-5 milyon liralık girdi sağlıyor.

Tarlada mevsimlik işçilerce toplanan havuçlar traktörlere yüklenerek fabrikalara gönderiliyor. Fabrikaya getirilen havuçlar önce bir havuzun içine boşaltılarak burada çamurdan arındırılıyor. Çamurdan arındırılan havuçlar, daha sonra bantlar yardımı ile yıkama makinesine taşınıyor. Burada su ile iyice yıkanan havuçlar, paketlenmek üzere işçilerin önüne yine bantlar sayesinde taşınıyor. Paketleme işleminde işçiler, 10 kilo ve 20 kiloluk olarak iki şekilde paketleme yapıyor. Paketlenen havuçlar, akşam saatlerinde gelen kamyonlar ile Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiliyor. İç piyasada ve dış piyasada alıcı bulan Kırıkhan havucu, özellikle Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye ve Irak gibi ülkelere ihraç ediliyor. Kırıkhan’da havuç hasadı günde yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlıyor.
Havuç üreticileri, bu yıl verimin az ama kalitenin yüksek olduğunu belirterek, çeşitli aşamalardan geçtikten sonra üretilen havuçları paketleyip yurt içi ve yurt dışına gönderdiklerini söylediler.

Advertisement

haber46

Bir Cevap Yazın