Kırklareli’de Kadın Çiftçiler Yarıştı

0
1026

Kırklareli‘de, “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi ve proje yarışmasında Kofçaz ilçesine Bağlı Ahlatlı Köyü’nden Hilmiye Ünlü birinci oldu.

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, Halk Eğitim Merkezi Salonu’ndaki yarışma öncesi yaptığı konuşmada, bakanlıkça kırsal alanda kadın çiftçilere götürülen çalışmaların sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla yarışma düzenlediklerini hatırlattı.

Daha sonra 8 köyden yarışmacıların katıldığı yarışmada, Kofçaz ilçesine bağlı Ahlatlı Köyü’nden Hilmiye Ünlü, 15 sorunun 12’sine de doğru cevap vererek birinciliği elde etti.

İkinci ve üçüncü yarışmacının belirlenmesi için ise yarışmacılara altın sorular yöneltildi. Sorulan 10 altın soruya doğru cevap veren Babaeski ilçesine bağlı Mutlu Köyü’nden Sadiye Güz ve Pehlivanköy ilçesine bağlı Kuştepe Köyü’nden Rabia Engin arasında prosedür gereği kura çekimi yapıldı. Kurada Kuştepe Köyü’nden Engin ikinci, Mutlu Köyü’nden Güz üçüncü oldu.

Yarışma sonrası, yarışmacılara Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Özcan tarafından hediyeler verildi.

Yarışmada birinciliği elde eden Hilmiye Ünlü 2 Mayıs Çarşamba günü Bursa‘da yapılacak bölge finalindeKırklareli‘ni temsil edecek.

KAYNAK : http://www.haberler.comhttp://www.yenigungazetesi.com.tr

Bir Cevap Yazın