Kırmızı ete yeni model geliyor

0
1110
Kırmızı ete yeni model geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Zeki Ilgaz ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kırmızı et üretiminde verimi ve kaliteyi arttırmak için sürdürülebilir bir model oluşturduklarını dile getiren Bakan Eker, SETBİR olarak bu konuda verecekleri desteğin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Eker’in 62.hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini yürütmesinden duydukları memnuniyeti belirterek sözlerine başlayan Başkan Ilgaz, Bakan Eker’in Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununu çıkarmasındaki çabalarından dolayı teşekkür etti. SETBİR olarak deneyimlerini, bilgi birikimlerini Bakanlıkla paylaşmak istediklerini söyleyen Başkan Ilgaz, aynı zamanda Bakanlığın tecrübelerinden de faydalanmak istediklerini belirtti.

Ziyaretlerinden dolayı heyete teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Eker, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nu çıkarmak için çok çalıştıklarını ve bunu başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Birinci sınıf tarım arazilerinin kendileri için çok değerli olduğuna vurgu yapan Bakan Eker, “Yaklaşık 9 milyon hektar arazi var. Bunun 6 milyonu şahıslara ait ve veraset problemi var. Bu araziler kullanılamıyor. Bu büyük bir sorun. İşte Türkiye’nin kalan arazileri bu duruma düşmesin diye toprak koruma kanununu çok önemsedim.” dedi. Söz konusu kanunu çıkarırken partilerüstü bir anlayışla hareket ettiğini söyleyen Bakan Eker, “Bundan sonra arazileri böldürmeyeceğiz. Bölünmüş olanları ise toplulaştırıyoruz. Cumhuriyetin 100. yılında arazi toplulaştırılmasını bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Kırmızı et üretiminde kalite ve standartları sabitleyecek bir model geliştiriyoruz”
Tarımı ekonomik bir faaliyet alanı olarak gördüklerini söyleyen Bakan Eker, hükümetleri döneminde hayvancılığa özel bir önem verdiklerini belirtti. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde kalite ve verimi artırmak için bir model geliştirdiklerini dile getiren Bakan Eker, “Refah arttıkça insanların kaliteli ete olan ihtiyacı da artıyor. Bunun için geçmişte kalan fukara işi hayvancılık anlayışını değiştirdik. Artık ölçek ekonomisine doğru bir hayvancılık anlayışımız var. Bu anlayış doğrultusunda 12 yıl önce 4 bin 300 olan 50 baş ve üstü işletme sayısını 31 bine çıkardık.” dedi.

Kırmızı et üretiminde nitelikli ve dalgalanma yaratmayacak şekilde bir mekanizma geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Bakan Eker, “Kırmızı ette kalite ve standartları yakalayıp iç ve dış pazarlarda bunu stabil hale getirmek istiyoruz. Böylece et konusu insanların gündeminden de düşürmüş olacağız.” diye konuştu.

Kaynak: Gıda Vitrini

Bir Cevap Yazın