Kırmızı ette spekülasyon iddiaları

0
1018

kırmızı etKONYA (A.A) – Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, ”fırsatçı et lobileri”nin yaptıkları açıklamalarda et fiyatlarına 4 lira zam geleceği haberlerini işlemeye başladığını ileri sürerek, ”İşin aslı öyle değildir” dedi.
Karabulut, bir lokantada düzenlediği basın toplantısında, et ithalatı kararı alındıktan sonra et lobilerinin ucuz fiyatla ithal ettikleri etleri piyasaya 15-16 liradan sattıklarını belirtti.
İthalatçı firma sayısının arttıkça ithal et fiyatlarında da düşüşler olduğunu ancak reyonlarda fiyat düşüşleri yaşanmadığını savunan Karabulut, şunları kaydetti:
”Dolayısıyla et ithalatı kararı et lobilerine yaramıştır. Tüketici lehine hiçbir yarar sağlamamıştır. Son günlerde ulusal basında et lobilerinin yaptığı açıklamalar, tüketicinin kafasını karıştırmaktan başka bir şey değildir. Hükümet, yerli üreticiyi mağdur etmemek için ithal karkas ette yüzde 30 olan gümrük vergisini yüzde 45’e çıkarmıştır.
Gümrük vergisine yapılan yüzde 15’lik artış ile ithal karkas etin fiyatı 11 liradan 12 liraya yükselmiştir. ‘Fırsatçı et lobileri’ yaptıkları açıklamalarda et fiyatlarına 4 lira zam geleceği haberlerini işlemeye başlamışlardır. İşin aslı öyle değildir. Kamuoyunu kimsenin yanıltmaya hakkı yoktur. Açıklama yapan bu fırsatçılar, 12 liraya aldıkları eti bugün 25-30 liraya satmaktadır. Bunlar, nisan ayından bu yana stok ettikleri ithal eti, yüksek fiyattan satma çabasıdır.”
Karabulut, ithalata süreklilik kazandırmanın ülkemizi sadece kırmızı et üretiminde değil, süt üretiminde de pek çok sorunla karşı karşıya getireceğini ileri sürerek, pek çok besicinin iflas ederek üretimden çekileceğini, kırsal alanda işsizliğin artacağını iddia etti.
Piyasada istikrarı sağlamanın yolunun üretimi artırmaktan geçtiğini dile getiren Karabulut, ”Üretim artış hızına bağlı olarak da bir müddet sonra fiyatlar ülkemizde makul seviyelere inecektir. Ama ithalat ve benzeri müdahaleler yapıldıkça, izleyen dönemlerde sadece üretim azalmayacak, her sefer kriz daha da büyüyecek ve derinleşecektir” diye konuştu.

Kaynak: GıdaTarım

Bir Cevap Yazın